کابل آسانسور

خانه/کابل/کابل آسانسور

ممکن است تا به حال با کابل آسانسور مواجه نشده باشید! کسی نیست که آسانسور را نشناسد همه ما به چشم آن را دیده ایم، چه نسل ما،چه نسل های گذشته ما،منظور از نسل گذشته،کسانی هستند که سال های 1350 تا به امروز را دیده اند،چرا که اولین کارخانه آسانسور سازی،در سال 1350 به نام تجاری ایران شیندلر ,تاسیس شد! در این مطلب با ما همراه شوید تا به توضیح کاملی از انواع کابل آسانسور بپردازیم.

کابل آسانسور چیست؟

محبوب ترین کابل برای این وسیله کابل تخت شناسایی شده است ،که به تراول معروف است. این کابل تشکیل شده از چند رشته فولادی که به صورت تخت می باش. این کابل،تشکیل شده از چهار رشته رشته یا ٨ رشته یا ١٢ رشته یا ١٦ رشته یا ٢٠ رشته  ودر آخر ٢٤ رشته ! که کارایی هرکدامشان بر حسب افزایش مقدار رشته متفاوت بوده و هرچه تعداد رشته بالاتر میرود،تفاوت کاریی و کاربردی بیشتر میشود.شاید برایتان سوال باشد که کابل آسانسور در کدام جایگاه ساختاری آسانسور،نقش دارد؟!

این کابل درواقع رابط بین اتاق کنترل آسانسور و کابین است و همیشه در حال حرکت است! شاید برایتان جالب باشد بدانید که اهمیت استفاده از کابل تخت عدم پیچ خوردگی و به وجود آمدن گره در حرکت و کشیدگی آن است.

کابل آسانسور

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

ویژگی کابل آسانسور

این محصول دارای مقاومت بسیار بالا و انعطاف پذیری بسیار زیادی است. علت آن بخاطر داشتن فعالیت زیاد آسانسور است،برای مثال بعضی آسانسور ها،مثل نمونه برج های معروف بخاطر فعالیت بیش از اندازه اش باید دارای کابل آسانسور مقاوم با طول عمر بسیار زیادی باشد تا با گذشت چند وقت،دچار خرابی نشود تا جان کسانی که از آسانسور استفاده می کنند،به خطر نیوفتد!

تولید کابل با کیفیت،مهم ترین کاری است که شرکت های تولید کنده چه ایرانی و چه خارجی،به آن اهمیت داده و تمامی محصولات خود را بر پایه کیفیت بالا تولید می کنند. چرا که اگر کابل تولید شده،با کیفیت نباشد،سبب به  خطر افتادن جان اشخاص میشود که از آسانسور با کابل بی کیفیتش استفاده می کنند.

شاید برایتان سوال باشد که در آسانسور ها،از کابل چند رشته ایی استفاده می کنند؟! در تمامی آنها استاندارد این است که از کابل 20 یا 24 رشت هایی استفاده شود، ولی بعضی سرمایه گذاران برای کاهش هزینه و صرفه جویی در قیمت کابل آسانسور از کابل کمتر از 20 بهره میبرند، تا هزینه تمام شده کم شود ،ولی این روش اصلا روش خوبی نیست و به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود،چرا که برای مثال شخصی در ساخت تشکیلات آسانسور،از کابل 12 رشته ایی استفاده کند،درست است که هزینه ساخت آسناسور بسیار پایین می آید،ولی باعث میشود که در نقل و انتقالات آسانسور،کابل 12 بخاطر سبک وزن بودنش پیچ بخورد که این کار،سبب ایست ناگهانی آسانسور در بین طبقات میشود و جان کسانی که در داخل آسانسور هستند به خطر می افتد.

درون هر کابل تراول یک رشته ای از نخ نایلونی بسیار محکم وجود دارد که سبب می شود استقامت و طول عمر کابل بسیار افزایش یافته و دیگر نیاز به تعویض زود هنگام نخواهد داشت.سعی کنید در انتخاب کابل آسانسور بسیار دقت کنید، چرا که اگر نوع چینی آن را تهیه کنید، بسیار ضرر کرده اید. چون نامرغوب بوده و عمری معادل 3 تا 5 سال دارد که حدود یک پنجم عمر سوئیسی آن می‌باشد.

انواع کابل آسانسور

کابل آسانسور تخت موازی:

این نوع کابل دارای 4نوع است که عبارتند:12رشته، 18رشته، 20رشته و 24 رشته. سرعت نقل و انتقالات این نوع کابل، تا 1.5 متر بر ثانیه بوده و  توانایی پشتیبانی از طول مسیر تا 70 متر را دارد.نحوه قرار گیری رشته ها به صورت 2 زوجی و بهم تابیده بوده و دارای شیلد مخصوص برای محافظت از کابل می باشد.

کابل آسانسور

کابل آسانسور تخت گروهی:

این نوع کابل دارای 4نوع است که عبارتند: 18رشته،24رشته،36رشته تقسیم بندی می شود. دارای دو نوع سرعت انتقال است،علت دو دستگی آن،بخاطر داشتن یا نداشتنش سیم بکسل است،به طوری که:

1-اگر کابل با سیم بکسل باشد،سرعت کابل تا 10 متر بر ثانیه رسیده و توانایی پشتیبانی مسیر به مقدار 160 متر است.

2- اگر کابل با سیم بکسل باشد،سرعت کابل تا 4 متر بر ثانیه رسیده و توانایی پشتیبانی مسیر به مقدار 160 متر است.

نحوه قرار گیری این نوع رشته ها همانند کابل آسانسوری تخت موازی می باشد به طوری که،به صورت 2 زوجی و بهم تابیده بوده و دارای شیلد مخصوص برای محافظت از کابل می باشد.

کابل آسانسور گرد:

نحوه قرار گیری این نوع رشته ها همانند کابل تخت موازی و تخت گروهی می باشد به طوری که به صورت 2 زوجی و بهم تابیده بوده و دارای شیلد مخصوص برای محافظت از کابل می باشد.این نمونه کابل مثل کابل آسانسور تخت موازی یا تخت گروهی، دارای انواع و اقسام نمی باشد. بلکه کاربرد آن فقط تبادل اطلاعات سریالی شاسی و نمایشگر طبقات می باشد.

مطلب دیگری که راجب این نوع کابل های باید دانست،این است که به دلیل حرکت و استفاده زیاد از آسانسور،طبیعتا دمای داخلی کابل های استفاده شده،مخصوصا کابل گرد آسانسور، افزایش می یابد و ممکن است کابل استفاده شده به مرور زمان در اثر حرارت ذوب شود وسبب جلوگیری فعالیت آسانسور شده و حتی سبب اتصالی شود که این قضیه،بخاطر سطح صاف و دو بعدی بودن کابل آسانسور گرد، اتفاق نیوفتاده و گرما بیش از حد به زوج سیم ها یا کابل گرد نمی رسد.

 

کابل آسانسور گرد

نکات مهم در خرید کابل آسانسور

در انتخاب نوع کابل برای آسانسور مورد نظرتان،بسیار هوشیار بوده و دقت لازم را داشته باشید،چرا که،اگر خدایی نکرده در تهیه نوع کابل آسانسور بی دقتی کنید،علاوه این که هزینه تعیمیری سنگینی از جانب خرابی یا از کار افتادن لوازم آسانسور به گردن شما می افتد،بلکه جان کسانی که از این آسانسور در حال استفاده هستند،هر لحظه در خطر،چرا که در نصب و ساختار آسانسور،از کابل با کیفیت استفاده نشده و امتحانش را خوب پس نداده است

در نتیجه،تاکید میکنیم با دقت و وسواسی زیاد،کابل آسانسور مورد نظرتان را تهیه کنید،مواظب باشید که در بازار آزاد،کابل های آسانسور بی کیفیت و دارای عمر کوتاه مدت چینی،جای کابل های با کیفیت یه شما غالب نکنند،بخاطر علت هایی که در چند خط گفتیم،قطعا ضرر خواهید کرد

اگر قصد نصب آسانسور در واحد های تجاری بزرگ یا خانه های آپارتمانی بزرگ دارید،لطفا از کابل کمتر از 18رشته استفاده نکنید،برای مثال یک

یک ساختمان 6 طبقه،حداکثری تعداد رشته ایی که نیاز دارد، 48 رشته است،درنتیجه برای اینکه هزینه تمام شده برای شما کمتر درآید،جا خود و دیگران را به خطر نیندازید

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

‫5/5 ‫(1 نظر)
بازگشت به بالا