کابل افشان

از کنار هم قرار دادن چند رشته سیم و روکش کردن آنها کابل افشان یا نرم تولید می شود. کابل افشان انعطاف پذیر و کابل مفتولی در دسته اولین سیم و کابل های تولیدی در تمام کارخانه ها قرار دارند. جالب است بدانید برای ساخت کابل های انعطاف پذیر معمولا از فلز مس استفاده می کنند، چرا که قدرت خمش فلز مس در مقایسه با آلومینیوم بیشتر بوده و راحت تر می توان از آن برای تهیه کابل استفاده کرد. کابل جوشکاری نوعی کابل افشان است. قیمت کابل جوشکاری نیز اگر جنس آن از مس باشد بیشتر از جنس آلومینیومی آن خواهد بود. اگر قصد خرید و یا اطلاع از کابل هایی دیگر نظیر کابل کولر یا کابل برق 3 فاز را دارید، به صفحات مرتبط مراجعه کنید.

کابل-افشان

تماس با پارسا کابل

جهت اطلاع از قیمت محصولات و جزئیات بیشتر، با همکاران ما تماس بگیرید. همینطور با قرار دادن شماره تماس خود در فرم پایین، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

تماس مستقیم :

خرید سیم و کابل

چرا از کابل افشان استفاده می کنیم ؟

بیشترین استفاده از کابل افشان نرم برای تجهیزات متحرک با طول مسیر کم مانند پریز های برق صنعتی و تجهیزاتی که نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند مانند سیم کشی خانه ها، پمپ های چاه آب و… است. استفاده از کابل افشان انعطاف پذیر برای اتصالات بلند اصلا مناسب نبوده و در صورت به کار گیری این کابل ممکن است به مشکل بخوریم. همانطور که می دانید برای ساخت سیم و کابل از هر نوعی استاندارد و قوانین بین المللی و داخلی وجود دارد که پیروی از آنها الزامی است. کابل افشان نیز از این قاعده مستثنی نبوده استانداردهای مشخصی برای ساخت دارند.

برای ساخت سیم و کابل افشان انعطاف پذیر برخی استاندارد های کلی و جزئی وجود دارند. از استاندارد های کلی می توان به استانداردهای ISIRI 3084 ایران و استاندارد IEC 60228 جهانی برای کابل افشان گروه 5 و 6 اشاره کرد. رعایت استاندارد ISIRI 607 06 ایران و IEC 06 60227 برای سیم افشان با ولتاژ 300 تا 500 ولت سطح مقطع 0.5، 0.75 و 1 میلی متر مربع و استانداردهای  ISIRI 607 02 ایران و IEC 06 60227 جهانی برای سیم های نرم با ولتاژ 450 تا 750 ولت سطح مقطع بیش از 1 میلی متر مربع الزامی است.

با توجه به اینکه سیم و کابل از ملزومات موجود در تمام ساختمان هاست، باید با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها و مرغوب ترین مواد  این تجهیزات تولید شوند. مراحل تولید سیم و کابل افشان نرم را در فیلم زیر مشاهده می کنید . البته این بخشی از مراحل تولید است اما کلیات کار قابل مشاهده می باشد.

مراحل تهیه کابل افشان

پخش ویدیو

شماره های تماس :

02133937175 –  02133119818 –  02133116180 – 02133932821

بهترین کابل افشان

عوامل گوناگون و متعددی در انتخاب بهترین نوع سیم و کابل به خصوص سیم افشان نقش دارند. هنگام خرید باید تمام این موارد را در نظر گرفت چرا که یکی از مهم ترین کاربرد کابل های نرم برای انتقال جریان برق است. یکی از موارد در نظر گرفتن کارخانه تولید کننده است. شرکت های مختلف داخلی و خارجی در زمینه تولید کابل های انعطاف پذیر فعالیت دارند. از جمله شرکت های داخلی تولید کننده می توان به سیم و کابل پاسارگاد، سیم و کابل همدان، سیم و کابل خراسان، سیم و کابل یزد و… اشاره کرد.

همانطور که گفتیم سیم افشان در دسته اولین کابل های تولیدی در دنیا من جمله ایران قرار دارند. همچنین به دلیل مصرف بالای این کابل ها در صنعت طبیعی است که بسیاری از کارخانه ها در زمینه تولید این محصول فعالیت کنند. خوشبختانه سیم و کابل پارسا هم به عنوان نماینده رسمی بسیاری از برندهای داخلی معتبر در زمینه فروش این محصولات فعالیت دارد. لیست قیمت کابل افشان برخی از این کارخانه ها را با کلیک بر روی نام هر کارخانه می توانید مشاهده نمایید.

سیم و کابل شیر کوه یزد

کابل افشان سیم و کابل شیرکوه یزد همواره به عنوان یکی از بهترین محصولات تولید داخل معرفی می شوند.

سیم و کابل پاسارگاد

پارسا کابل به عنوان نماینده رسمی پارسا کابل همواره در زمینه فروش کابل افشان انعطاف پذیر این کمپانی فعالیت داشته است.

سیم و کابل خراسان

کارخانه افشارنژاد خراسان یکی از اولین کارخانه های تولید کننده سیم و کابل افشان در ایران بوده و کمترین تغییر قیمت کابل افشان را داشته اند.

تفاوت قیمت کابل افشان به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سیم و کابل افشان تولیدی در هر کدام از کارخانه ها با توجه به هزینه های تمام شده محصول متفاوت است و هنگام خرید در نظر گرفتن مواد به کار رفته و ویژگی های ساخت بسیار مهم است. از مهم ترین ویژگی های ساخت می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • آنیل بودن یا نبودن مس استفاده شده در سیم افشان

 • یکسان و استاندارد بودن قطر نامی تمام مفتول های به کار رفته در کابل افشان

 • مقاومت هر هادی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد باشد.

 • جریان مصرفی کابل تحت هیچ شرایطی از میزان مجاز و استاندارد بیشتر نشود.

 • در متراژهای تقریبا زیاد افت ولتاژ کابل را محاسبه کرده و بر اساس آن برای خرید سیم افشان اقدام نماییم .

 • سایز کابل را با توجه به تلفات الکتریکی و احتمال افزایش شدت جریان در آینده در نظر بگیریم.

 • نحوه تولید کابل افشان

 
 • آنیل بودن یا نبودن مس استفاده شده در سیم افشان

 • یکسان و استاندارد بودن قطر نامی تمام مفتول های به کار رفته در کابل افشان

 • مقاومت هر هادی در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد نباید بیش از حداکثر مقدار تعیین شده در استاندارد کابل افشان باشد.

 • جریان مصرفی کابل افشان تحت هیچ شرایطی از میزان مجاز و استاندارد بیشتر نشود.

 • در متراژهای تقریبا زیاد افت ولتاژ کابل افشان را محاسبه کرده و بر اساس آن برای خرید سیم افشان اقدام نماییم .

 • سایز کابل را با توجه به تلفات الکتریکی و احتمال افزایش شدت جریان در آینده در نظر بگیریم.

 • نحوه تولید کابل افشان

 

در توضیح مورد آخر می توان گفت با توجه به اینکه این کابل افشان به دو صورت متفاوت تولید می شوند ؛ از نظر قیمت کابل افشان با یکدیگر تفاوت هایی دارند. برخی از آنها دارای سیم هادی در لایه های داخلی کابل هستند و برخی دیگر نیز دارای رسانای بافته شده هستند. در روش اول به دلیل اینکه سیم های هادی کابل افشان در لایه های داخلی کابل قرار گرفته است، تولید روکش در لایه ها آسان تر و ارزان تر است. هسته کابل افشان در این روش به صورت محکمی در چندین لایه بسته می شود و در مرکز کابل افشان باقی می ماند.

تنها مشکل قرار گرفتن هسته کابل در مرکز، این است که به مرور زمان با تا شدن کابل افشان شعاع داخلی آن فشرده و شعاع بیرونی آن کشیده می شود. این امر در نهایت منجر به پیچ خوردن سیم های موجود در کابل افشان شده و آن را پاره می کنند. در روش دوم برخلاف روش اول که هادی کابل افشان در مرکز قرار می گرفت با استفاده از سیم های بافته شده یک کابل افشان را می سازند، با استفاده از این روش در هر نقطه از کابل افشان که بخواهیم می توان خمش مناسب را ایجاد کرد؛ به این ترتیب مشکل پاره شدن هسته دیگر پیش نخواهد آمد.

اگرچه قیمت کابل افشان انعطاف پذیر تولیدی به این روش اندکی بالاتر است اما نمی توان افزایش مقاومت آنها را نادیده گرفت. استفاده از این کابل در انجام پروژه هایی که به انعطاف پذیری بالایی در مدت طولانی نیاز دارند بسیار مناسب است.

راه های ارتباط با کارشناسان پارسا کابل

آدرس

خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216​

ایمیل

info@parsacable.com

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

تفاوت های فراوان ظاهری و مکانیکی در کابل افشان و کابل مفتولی وجود دارد که باعث تفاوت کاربرد و قیمت کابل افشان نرم و کابل مفتول شده است. یکی از دلایل مهم تفاوت قیمت کابل افشان و سایر کابل ها میزان ولتاژ کاری کابل هاست. بر این اساس چهار دسته کابل فشار ضعیف (LV)، فشار متوسط (MV)، کابل فشار قوی (HV) و فوق فشار قوی (EHV) وجود دارند.

میزان ولتاژ کابل افشان نرم فشار ضعیف 300/300، 500/300، 750/450، 1000/600 ولت؛ فشار متوسط بین 1 تا 33 کیلو ولت؛ فشار قوی بین 63 تا 230 کیلو ولت و فوق فشار قوی برای ولتاژ 400 به بالا است. دلیل دیگر تفاوت قیمت کابل ها جنس هادی کابل است که از آلومینیوم یا مس که به صورت آنیل شده یا نشده استفاده شود. انعطاف پذیری هادی آنیل شده بسیار بیشتر از هادی های آنیل نشده است.

جنس هادی کابل افشان نرم معمولا از مس است که باعث انعطاف پذیری بالای این کابل ها شده، همچنین عایق به کار رفته در آن یا از نوع PVC/D یا PVC/A هست . مهم ترین ویژگی عایق pvc در روکش سیم و کابل خاصیت خود خاموش کنی هنگام شعله ور شدن است. دلیل دیگر تفاوت قیمت کابل انعطاف پذیر افشان نوع حفاظت الکتریکی و مکانیکی تعداد رشته سیم موجود در کابل و نحوه کاربرد آنهاست. این کابل را می توان به هر شکلی که می خواهیم خم کنیم و حالت دهیم.

چون طول رشته سیم های داخلی در کابل افشان از طول خود کابل بیشتر است (به دلیل پیچیدن رشته سیم ها در کابل)؛ مقاومت الکتریکی این کابل به نسبت کابل مفتولی کمتر است. البته این تفاوت مقاومت بیشتر برای صنایع و وسایل حساس به این مورد کاربرد دارد وگرنه در حالت کلی میزان مقاومت خیلی چشمگیر نیست.

کابل افشان 2*4 و 2*6

دسته ای از کابل افشان پرکاربرد کابل افشان 2*6 هستند. این کابل ها دارای 2 رشته سیم در درون خود هستند که سطح مقطع هر کدام از آنها 6 میلی متر است. عموما این کابل ها از هادی های مسی ساخته می شوند و در گروه کلاس 5 هادی های افشان قرار می گیرند.

روکش کابل افشان 2*6 از پی وی سی است و برای استفاده در ساختمان ها و صنایع و لوازم برقی متحرک و به صورت کلی کاربرد در محیط هایی که به انعطاف پذیری بالایی نیاز داریم مناسب است.

یک نمونه از بهترین کابل های افشان 2*6 و 2*4 موجود در صنعت برق کابل های افشار نژاد خراسان هستند. ضخامت عایق به کار رفته در نمونه 2*6، 0.8 میلی متر بوده و قطر خارجی کابل 12.2 میلی متر است. 

جریان مجاز عبوری از کابل 43 آمپر، حداکثر دما در شرایط نرمال، اتصال کوتاه و خم شدگی به ترتیب +70، +150 و -5 تا +50 درجه سانتی گراد است. جهت اطلاع از قیمت کابل افشان 2*4 و 2*6 با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کابل-افشان-نرم

کاربرد کابل افشان

کابل گرد سالهاست که تولید می شود و کاربرد فراوانی در صنایع برای تولیدات اتوماتیک و انرژی های تجدید پذیر دارد. از کابل تخت هم که برای تامین انرژی برق و انتقال داده در دستگاه های پزشکی، هواپیماهای غیرنظامی و جرثقیل های سقفی که نیازی به پیچیدن کابل روی قرقره نداریم استفاده می شود. از نظر تنش مکانیکی، چهار نوع تنش (خمش، پیچش، نوسان و خمش به صورت S) ممکن است به کابل افشان اعمال شود. کابل های گرد چون توانایی حرکت همزمان در تمام جهت ها را دارند، بنابراین تمام تنش ها را هم می توانند تحمل کنند.

کابل های انعطاف پذیر گرد را به دلیل استحکام بالایی که در هنگام خم شدن دارند می توان تا 30 میلیون بار بدون هیچ گونه مشکلی خم کرد. البته بهترین نوع کابل افشان برای خم کردن در یک جهت مشخص کابل های تخت هستند. کابل انعطاف پذیر سبک به عنوان کابل های ورودی و اتصال در وسایل برقی، لوازم منزل و ماشین آلاتی که دو شاخه آنها به طور ثابت به کابل نصب است کاربرد دارد. جدول کاربرد کابل انعطاف پذیر تخت و گرد را در ادامه مطلب مشاهده می نمایید:

نوع کاربردوسایل مورد استفادهکابل تختکابل گردنوع حرکت
پیچش ، خمش Sپیچش روی قرقره 
 •  
حرکت پیچشی
نوسانتجهیزات حمل و نقل 
 •  
حرکت نوسانی
نوسان و پیچشابزارهای دستی 
 •  
حرکت خمشی تصادفی
خطیمحور خطی
 •  
 •  
حرکت خمشی مداوم

دسته ای از کابل افشان هم به کابل های NYMHY معروفند. هادی این کابل ها از مس آنیل شده گروه 5 بوده و عایق آن از PVC/D  می باشد. کابل های انعطاف پذیر NYMHY به عنوان رابط برای استفاده در وسایل الکترونیکی، لوازم خانگی و ماشین آلات مناسب هستند. تنها نکته ای که در مورد کابل های انعطاف پذیر NYMHY وجود دارد، استفاده از آنها در صورت تماس مستقیم با قسمت های داغ در وسایل گرمایشی یا پخت و پز مجاز نیست و کابل نباید در معرض حرارت و گرمای مستقیم قرار گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

قیمت-کابل-افشان

بررسی انواع کابل افشان

کابل افشان را از دو جهت می توان تقسیم بندی کرد، یکی از لحاظ ظاهر کابل که دارای دو مدل تخت و گرد می باشد و دیگری از لحاظ مقاومت الکتریکی که در این صورت هم دو مدل کابل انعطاف پذیر سبک و کابل انعطاف پذیر قدرت وجود دارد. از انواع کابل افشان می توان به کابل افشان فدرت، کابل افشان rg59، کابل افشان لاستیکی و… اشاره کرد.

کابل-افشان-سبک

کابل افشان قدرت

هادی کابل قدرت با روکش پی وی سی NYY  ,NYY-O ,NYY-J که در صنایع مختلفی به کار می روند از نوع افشان و عموما از فلز مس است. البته از کابل آلومینیومی افشان هم برای جریان های فشار قوی می توان استفاده کرد. نحوه قرار گیری رشته ها در کابل افشان قدرت به صورت چند رشته به هم تابیده است. در میان این رشته ها از یک لایه روکش PVC برای جلوگیری از تداخلات سیگنالی و هر گونه مشکلی در کابل افشان استفاده می کنند.

رعایت استانداردهای بین المللی IEC 60502 و استاندارد ملی ISIRI 3569 با ولتاژ نامی 600 تا 1000 ولت در طراحی و تولید کابل های افشان قدرت الزامی است. عایق کابل افشان قدرت معمولا از پلی وینیل کلراید ساخته می شود. از این کابل ها بیشتر در لوله ها و به صورت دفن در زمین استفاده می کنند.

به صورت کلی استفاده از کابل افشان در محیط هایی که احتمال ضربات مکانیکی وجود ندارد پیشنهاد می شود. اما در محیط هایی هم که احتمال ضربه مکانیکی وجود دارد با استفاده از زره های های مخصوص مفتولی می توان از کابل قدرت استفاده کرد. 

از جمله موارد مصرف این کابل ها برای جعبه کلید اتصال، تاسیسات صنعتی، ساختمان های تجاری و به صورت کلی در اتصالات متحرک و برای کاربردهای انعطاف پذیر است. این کابل ها به صورت تک رشته تا پنج رشته قابل تولید هستند.

همچنین از کابل افشان قدرت برای تامین انرژی الکتریکی در فضای باز، زیر خاک، درون آب، داخل ساختمان، کانال های کابل کشی، نیروگاه ها، مصارف صنعتی، مراکز توزیع و نیز شبکه های مصرف استفاده می شود. شرکت سیم و کابل پارسا با داشتن سالها تجربه در این زمینه در خدمت شماست. برای اطلاع از شرایط فروش و لیست قیمت کابل افشان قدرت با کارشناسان ما در تماس باشید.

کابل افشان لاستیکی

یکی از کابل های پرطرفدار در بازار مصرفی ایران کابل افشان لاستیکی است. این کابل ها به دلیل روکشی که دارند دارای طول عمر بالایی بوده و استفاده از آنها مقرون به صرفه می باشد.

استفاده از عایق لاستیکی در این کابل ها موجب کاربرد فراوان آن در مکان هایی که احتمال حریق یا برق گرفتگی بیشتری وجود دارد؛ مانند پالایشگاه ها، صنایع آب و فاضلاب، سد سازی ها، صنایع کشاورزی، کوره ها و … شده است.

کابل افشان لاستیکی در برابر رطوبت و ساییدگی مقاومت خوبی دارد و ضد آب و بدون هالوژن است، همچنین برای استفاده در مکان هایی که با عوامل خورنده مانند روغن ها و اسیدها سر و کار داریم بسیار مناسب است. 

باید بدانید که هم کابل های تخت و هم کابل های گرد قابلیت استفاده از روکش لاستیکی نسوز را دارند. یکی دیگر از ویژگی های مهم کابل افشان لاستیکی علاوه بر نسوز بودنشان، انعطاف پذیری بالای این کابل هاست.

کابل-نرم
کابل-انعطاف-پذیر

کابل افشان دریایی

از کابل های انعطاف پذیر دریایی برای انتقال جریان الکتریسیته در موارد خاصی از قبیل:

 • برق رسانی به یک جزیره
 • اتصال سیستم برق دو جزیره مجاور هم
 • سیستم برق سکوها و دکل های نفتی
 • نورپردازی ها و تجهیزات زیر آب

استفاده می شود. کابل افشان دریایی چندین مدل مختلف دارند که عبارتند از: کابل کشتی، کابل فرا ساحلی، کابل زیر دریایی که خود شامل کابل کف خواب دریایی،کابل فشار متغیر که در برابر آب شور مقاوم هستند، کابل غواصی و کابل شناور در سطح آب است.

کابل افشان دریایی کاربرد عمومی ندارد و صنایع خاصی از آن استفاده می کنند. به همین دلیل رعایت برخی ویژگی ها و استانداردها هنگام ساخت ضروری است. از جمله:

 1. مقاومت در برابر ضربه و برخورد لنگر کشتی ها و سنگ های کف دریا
 2. ضد آب بودن و تحمل جریان های آبی
 3. امکان تمیز کردن کابل از جلبک ها و موجودات دریایی چسبنده باشند.

کابل افشان نسوز

 کاربردی ترین موارد مصرف این محصول در جوش دادن و کابل جوشکاری است! از نوع مقاوم در برابر درجه حرارت بالا، با مقاومت بسیار زیاد ساخته شده و طی یک فرآیند خاص پردازش می شود. از ویژگی های اصلی می توان به مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، عایق بندی، بازدارنده در برابر آتش، پایداری در برابر خوردگی، مقاومت در برابر فرسایش، مستحکم در برابر آب و هوا، دوام زیاد، مدول بالا، آنتی استاتیک، ظاهر صاف و غیره اشاره کرد.

انواع مختلفی از کابل افشان نسوز وجود دارد. سیمهای افشان دمای بالا عایق فلوروپلاستیک، سیمهای دمای بالا عایق لاستیک سیلیکون، سیمهای بافته شده با عایق لاستیک سیلیکون، سیم های کابل چند هسته ای با درجه حرارت بالا، کابل های نسوز عایق معدنی، سیم های الکترونیکی با درجه حرارت بالا، سیم های تفلون، سیم هواپیما ، نایلون سیم غلاف دار، سیم فشار قوی تفلون، سیم ولتاژ بالا لاستیک سیلیکون و سیم دما بالا میکا. موارد استفاده از این محصول بیشتر برای جوش دادن در درجه حرارت بالا است.

 

کابل-افشان-نسوز

فروش کابل افشان

واضح است که تنوع این محصول که به صورت گفتار محاوره به سیم افشان هم اطلاق می گردد بسیار پر فروش و بالا است. در مطلب فوق تمامی توضیحات لازم را برایتان شرح داده ایم، اکنون با این شرح به طور واضحی از انواع کابل افشان اطلاع دارید، در این قسمت به اطلاع می رسانیم که سوالات خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید. برای این کار در بخش پایانی نظرت خود را درج نمایید و یا اینکه با شماره هایی که در سایت قرار داده ایم تماس برقرار کنید! تمامی محصولات کابل نرم در فروشگاه با قیمت کابل افشان ارزان موجود شده است.

کابل افشان

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

‫4.8/5