کابل برق سه فاز چه کاربردی دارد ؟

از کابل برق سه فاز در پروژه های مختلف صنعتی و تجاری برای روشن کردن دستگاه های صنعتی پر مصرف مانند پمپ، الکتروموتور ها، ماشین آلات برقی و تمام دستگاه هایی که به منبع برق 3 فاز نیاز دارند استفاده فراوانی می شود. البته لازم به ذکر است امروزه در بسیاری از واحدهای مسکونی به دلیل استفاده از آسانسور و پمپ های چاه نیز از سیم کشی برق سه فاز استفاده می کنند. پس می توان به نوعی این کابل ها را در دسته سیم و کابل ساختمانی هم قرار داد.

کابل برق سه فاز از چهار رشته سیم فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 و نول به همراه یک رشته سیم ارت تشکیل شده اند که سه سیم فاز موجود در کابل برق سه فاز دارای جریان 380 ولت به صورت متناوب هستند. از آنجا که کابل برق 3 فاز مورد استفاده یکی از اصلی ترین تجهیزات برای انتقال جریان الکتریسیته است باید از نوع مرغوب آن استفاده کرد و اصول اولیه در هنگام نصب و کاربرد محصول را رعایت کرد تا کمترین آسیب های احتمالی را شاهد باشیم.

کیفیت کابل برق سه فاز انتخابی به عوامل متعدد فراوانی از جمله کیفیت فلز مورد استفاده، پلیمر هایی که به عنوان عایق سیم برق به کار می روند، اتصالات کابل ها و… بستگی دارد. کابل های برق سه فاز در دسته کابل برق سه فاز فشار قوی قرار می گیرند. از کابل های برق فشار قوی برای هدایت جریان برق در سیستم هایی که با ولتاژ اسمی بیشتر از 30 کیلو ولت کار می کنند استفاده می شود. 

به دلیل اینکه شدت ولتاژ و جریان عبوری از کابل برق سه فاز بسیار بالاست نوع نصب آنها یا به صورت دفن در زمین یا داخل کانال های مخصوص است. کابل های به کار رفته در سیستم های برق سه فاز صنعتی یا خانگی به دو روش اتصال ستاره یا اتصال مثلث به هم متصل می شوند. نحوه اتصال رشته های سیم در هر کدام متفاوت است و تفاوت اصلی در این دو نوع اتصال وجود یا عدم وجود سیم نول در اتصالات است.

در واقع برای تجهیزات و اتصالاتی که نیاز به سیم نول داریم باید کابل برق 3 فاز را به صورت ستاره ای متصل کرد و اختلاف فاز 120 درجه ای بین فازها به وجود آورد، اما در تجهیزات و وسایلی که نیازی به سیم نول نداریم می توان اتصالات سیم برق 3 فاز را به صورت مثلثی به هم وصل کرد.

سیم برق 3 فاز

راه های برقراری ارتباط با تیم پارسا کابل

آدرس

خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216​

ایمیل

info@parsacable.com

تفاوت کابل برق سه فاز و تک فاز

در مواردی که توان خروجی دستگاه ها یکی است و می توان از هر دو نوع برق 3 فاز و تک فاز استفاده کرد. به همین دلیل الزامی است که تفاوت های دو جریان سه و تک فاز را دانست تا بتوان بهترین انتخاب را داشت. در این سیستم ها از لحاظ قیمتی ژنراتورهای سه فاز ارزان تر از ژنراتورهای تک فاز هستند و ارتعاش و نویز کمتری هم دارند. در سیستم های کابل برق سه فاز توان لحظه ای و دائمی تولید برای مصرف کننده همواره ثابت است و برخلاف جریان های تک فاز که توان تولیدیشان در لحظه های مختلف متفاوت است مقدار ثابت و مشخصی دارند. همین امر دلیل نویز کمتر در موتورها و ژنراتورهای سه فاز است.

برای انتقال بار الکتریکی به وسیله کابل های برق در صورت استفاده از سیم برق تک فاز باید از 6 رشته سیم استفاده کنیم. اما همین مورد با استفاده از سیستم های برق 3 فاز یا از 4 سیم یا در شرایط خاص 3 سیم هم می توان استفاده کرد. با این امر حدودا 50 درصد در مصرف آلومینیوم یا مس برای تولید کابل صرفه جویی می شود. یکی دیگر از دلایل مقرون به صرفه بودن کابل برق 3 فاز این است که ایجاد میدان مغناطیسی برای دوران و چرخش الکتروموتور در سیستم های سه فاز راحت تر و کم هزینه تر است.

البته شاید برایتان این سوال پیش آید در تیرهای برق شهری که از نوع تک فاز هستند از 5 رشته سیم استفاده می شود. در این تیرها از سیم سه  فاز برای انتقال جریان برق، یک سیم فاز برای روشنایی و یک سیم نول برای تکمیل سیکل جریان الکتریکی استفاده می کنند.  

مزایای کابل برق سه فاز

 • برای راه اندازی و گردش موتورهای آسنکرون به میدان مغناطیسی دوار احتیاج داریم که این میدان تنها با استفاده از کابل های برق 3 فاز حاصل می شود.
 • در جریان های برق تک فاز ممکن است در مقدار قدرت لحظه ای در برخی زمان ها به صفر برسد و باعث بروز اختلال در سیستم های مصرف کننده شود، اما در سیستم هایی که از برق سه فاز استفاده می کنند هیچ گاه این مشکل پیش نمی آید، چون حتی اگر یکی از فازها به مقدار صفر برسد سایر فازها دارای جریان هستند.
 • برای تولید جریان متناوب به وسیله کابل های برق سه فاز به نسبت جریان متناوب تولیدی در کابل های تک فاز ضربان کمتر و ضریب بهره بالاتری داریم.
 • از آنجا که کار کردن با سیم برق 3 فاز سخت تر از برق های تک فاز است و به دانش و تجربه بیشتری نیاز دارد برای استفاده از آن حتما از یک متخصص کمک بگیرید.
 • برخی از سیستم های صنعتی مانند هواکش های صنعتی هم با برق سه فاز و هم تک فاز کار می کنند، اما استفاده از کابل های سه فاز به دلیل نویز و لرزش و مصرف برق کمتر اولویت دارد.
 • در صورتی که برای سیستم خاصی نیاز به برق 3 فاز داشته باشیم اما این جریان در دسترس نباشد، می توان با استفاده از اینورترهای مخصوصی برق تک فاز را به سه فاز تبدیل کرد. 
کاربرد-کابل-برق-3فاز

رنگ بندی کابل برق سه فاز

برای شناسایی راحت تر فازهای مختلف موجود در سیم و کابل های برق سه فاز باید با استفاده از استاندارد های مشخصی رنگ آنها را از هم متمایز کنند. مزایای استفاده از این روش شناسایی راحت تر فاز ها برای تقسیم بار و اتصال صحیحی فازها به موتور القایی بدون نیاز به انجام آزمایش است. معتبر ترین و بهترین استاندارد به این منظور استاندارد IEC 60446 است. البته این استاندارد برای ساخت سیم های برق سه فاز آنطور که باید جدی گرفته نمی شود و در بسیاری مواقع از رنگ های غیر حرفه ای در ساخت کابل برق سه فاز استفاده می شود.

طبق استاندارد های IEC استفاده از این رنگ ها برای شناسایی هر فاز مجاز است: سیاه، قهواه ای، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، بنفش، خاکستری، سفید، صورتی و فیروزه ای. برای ساخت کابل های برق سه فاز یا طبق استانداردهای وزارت نیرو فازهای R، S و T به ترتیب باید با رنگ های قرمز، زرد و آبی آسمانی باشند یا طبق استانداردهای چین از رنگ های زرد، سبز و قرمز باید استفاده شود.

کابل برق سه فاز را به صورت سه و نیم رشته، چهار رشته و پنج رشته تولید و عرضه می کنند . با افزایش تعداد رشته های موجود در کابل مسلما قیمت آن هم افزایش می یابد. مزیت استفاده از کابل های 3 فاز پنج رشته نسبت به کابل های 4 رشته وجود سیم ارت است. با در نظر گرفتن استاندارد های ساخت سیم و کابل های سه فاز و بررسی سطح کیفی آنها این کابل در انواع مختلف: کابل برق سه فاز مسی افشان، کابل آلومینیومی هوایی و زمینی، کابل مسی خشک (مفتولی یا نیمه افشان)، کابل سه فاز فشار متوسط، کابل زره دار و ضد آب مخصوص پمپ های شناور تولید می شود.

کابل 3 فاز آلومینیومی

با توجه به مواردی که تاکنون گفتیم در اغلب کارگاه های صنعتی، محیط های کشاورزی و بسیاری از ساختمان های بزرگ از برق سه فاز استفاده می کنند. شاید فکر کنید برای کابل برق سه فاز تنها از فلز مس می توان استفاده کرد، اما اینطور نیست. با توجه به افزایش قیمت فلز مس، استفاده از کابل های آلومینیوم سه فاز در چند سال اخیر بیشتر شده و در این میان بیشترین تقاضا برای کابل های آلومینیومی 3 فاز زمینی بوده است. کابل های آلومینیومی سه فاز را نیز درست مانند کابل های مسی در سطح مقاطع مختلف می توان تولید و استفاده نمود.

برای انتخاب و خرید کابل برق سه فاز آلومینیومی باید نکاتی را از قبل مشخص کرد، از جمله اینکه: محل قرار گیری کابل را تعیین کرد تا نوع کابل زمینی یا هوایی یا مشخص شود. همچنین مسافت کابل از منبع تولید تا محل مصرف و آمپراژ مصرفی نیز از موارد مهم هستند. در سیم کشی سه فاز از رنگ زرد , سیم های خنثی با رنگ خاکستری و در سیم کشی زمین از رنگ سبز یا سبز با نوار زرد استفاده می شود.

کاربرد کابل برق سه فاز در خانه

اگر در خانه به برق بیشتری نیاز دارید می توانید منبع تک فاز فعلی خود را به منبع 3 فاز ارتقا دهید و در پمپ های حرارتی یا آب، تهویه با کانال بزرگ و در کل دستگاه های الکتریکی بزرگ از آن بهره ببرید. در واقع بهتر است در خانه های بزرگ از کابل برق سه فاز استفاده کنید.

کابل-برق-سه-فاز

تبدیل کابل برق سه فاز به تک فاز

اولین و مهم ترین نکته ای که برای تبدیل سه فاز به تک فاز باید در نظر بگیرید , تعیین نیاز مورد نظرتان است . روش های مختلفی برای اینکار وجود دارد که با توجه به بار مورد نیاز خود به انتخاب یکی از این روش ها بپردازید. اینکار برای مواقعی که به برق سه فاز دسترسی نداشته باشید مفید است.

 • روش 1: اگر در خط تغدیه سه فازاز سیم خنثی یک فاز استفاده کنید و در واقع دو مرحله را نادیده بگیرید می تواند تبدیل به سیستم تک فاز شود . اما دقت این روش کم است و بهتر است در نیازهای غیر حساس از این روش استفاده کنید.
 • روش 2: یکی از روش های ساده برای این کار این است که از یک یکسوساز الکتریکی استفاده کنید.
 • روش 3: می توانید از یک مبدل ترانس اصلی استفاده کنید که با هماهنگی بالا اینکار را انجام می دهد و جریانی که از این روش به دست می آید , متعادل تر از روش های دیگر است. از مزایای اینکار می توان به کم هزینه بودن و دسترسی سریع به ابزارهای مورد نیاز اشاره کرد. اما معایبی نیز دارد مانند کاهش قدرت و گشتاوری موتور.
برق سه فاز

چند نکته ایمنی کوتاه اما مفید هنگام کار با کابل برق سه فاز

 • هیچ گاه برای تست جریان در کابل برق سه فاز از فازمتر استفاده نکنید. این وسیله فقط برای تشخیص لحظه ای وجود فاز یا عدم وجود آن در کابل های ساختمانی به کار می روند.
 • در تابلو های برقی که از کابل برق سه فاز استفاده می کنند بدون قطع کردن کلید ها به آنها دست نزنید!
 • قبل از اینکه بخواهید با تجهیزاتی که از سیم برق سه فاز در آنها استفاده شده مانند موتورهای برق کار کنید مطمئن شوید که این تجهیزات در برابر نشتی جریان محافظت می شوند، یعنی سیم ارت در آنها به کار رفته باشد.
 • از دستکش های مخصوص برای تست کابل برق سه فاز استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط فروش کابل برق سه فاز و قیمت کابل برق سه فاز از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید . همچنین جهت مشاهده لیست قیمت سایر سیم و کابل های موجود در فروشگاه پارسا کابل روی لینک های زیر کلیک کنید: 

طرز کار کابل برق 3 فاز در ویدیو زیر به تصویر کشیده شده است. در این ویدیو توضیح کوتاهی از چگونگی ساخت این کابل، چگونگی استفاده از ولتاژ برق و توضیحات تکمیل کننده در این خصوص شرح داده شده است.

سوالات متداول در زمینه خرید کابل برق سه فاز

چهار سیم! سیستم سه فاز دارای چهار سیم است. سه رسانا و یک رشته خنثی. توان سه فاز را می توان به عنوان روش متداول تولید ، انتقال و توزیع توان متناوب تعریف کرد. این یک نوع سیستم چند فازی است و متداول ترین روش مورد استفاده شبکه های الکتریکی در سراسر جهان برای انتقال نیرو است.

از آنجا که خانه شما از نوع تک فاز است ، باید یک اینورتر تک فاز نصب کنید. اگر مالکیت سه فاز دارید ، از نظر فنی قادر به نصب هر دو اینورتر تک و سه فاز هستید

برق یا با ولتاژ 230 یا 240 ولت (تک فاز که بیشترین شرایط داخلی را به خود اختصاص می دهد) متصل است اما سه فاز  400 و 415 ولت را در اختیار میگذارد.

 مدار تغذیه AC سه سیم است که هر سیگنال ac فاز 120 درجه الکتریکی از هم فاصله دارد. منازل مسکونی معمولاً با منبع تغذیه تک فاز کار می کنند ، در حالی که تأسیسات تجاری و صنعتی معمولاً از منبع تغذیه سه فاز استفاده می کنند!

مشاغل تجاری و صنعتی که نیاز به برق بیشتری دارند ، برق سه فاز را ترجیح می دهند زیرا بهره وری آن بسیار کم و هزینه کمتری دارد!

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

‫4.4/5 ‏‫(7 نظر)‬