کابل ترکیبی swr چیست؟

استفاده از کابل های ترکیبی swr که به آن کابل چاه آب هم می گویند، چند سالی است که برای کابل کشی در چاه های آب شرب رواج یافته است. ساختار کابل های ترکیبی swr به گونه ای است که برای انتقال همزمان توان الکتریکی و پالس های کنترلی در انتقال آب شرب و برق رسانی در پمپ های شناور چاه ها استفاده می شود.

ساختار کابل های swr به گونه ای است که با استفاده از فضای خالی رشته های کابل قدرت، ترکیبی از کابل های کنترل و سیگنالینگ در کنار سیم های انتقال برق به وجود آمده است. مهم ترین نکته در این کابل ها تاثیر نگذاشتن نویزهای موجود در انتقال برق به روی رشته های حامل سیگنال است و بر این اساس می توان گفت مناسب ترین کابل ترکیبی swr  یا همان کابل چاه آب کابلی است که اثرات القایی و نویزهای موجود بر سیم های حامل سیگنال تاثیری نگذارند.

کابل چاه آب

 

استانداردهای ساخت کابل ترکیبی SWR

برای ساخت کابل های چاه آب swr، بررسی عملکرد کابل در شرایط محیطی مختلف همچون آب های معمولی شرب، آب های حاوی مواد معدنی، املاح و کلر در ماکسیمم بازه دمایی +70 درجه سانتی گراد بسیار مهم می باشد. همچنین هنگام طراحی و ساخت باید آزمون هایی از قبیل میزان مقاومت عایقی کابل ها هنگامی که در چاه نصب می شوند، آزمون میزان جذب آب توسط این کابل ها، میزان مقاومت کششی و… در آنها انجام گیرد. رعایت استانداردهای ملی شماره 1053 ایران و حذف مواد مضر آلاینده از جمله فلزات سنگینی همچون سرب، کادمیوم، جیوه و مواد شیمیایی آلی مانند فتالات برای جلوگیری از انتقال این مواد از کابل به داخل آب شرب ضروری می باشد.

ساختار کابل چاه آب

کابل های ترکیبی swr را عموما از مس آنیل شده گروه 5 که در دسته کابل های افشان قرار می گیرد می سازند. رعایت استانداردهای IEC 60228 جهانی و ISIRI 3084 داخلی در ساخت این کابل ها الزامی می باشد. عایق استفاده شده برای کابل ها ترکیب آلیاژهای swr بوده و پوشش نهایی کابل باید در مقابل جذب رطوبت و آب عایق باشد. برای رنگ بندی رشته سیم های قرار گرفته در تمام سیم و کابل های تولیدی استانداردهای خاصی وجود دارد که در صورت تبعیت از آنها شناسایی سیم ها در صورت بروز خرابی و ایراد در کابل به راحتی انجام می گیرد.

به همین منظور برای ساخت کابل های ترکیبی swr از رنگ های آبی، سیاه و قهوه ای برای قسمت فاز کابل، 2 رشته سیم مشکی و آبی و 3 رشته سیم قهوه ای، زرد و سبز استفاده می شود. روکش بخش سیگنالینگ از سیم بافته شده مسی به صورت قلع اندود یا بدون قلع بسته به کاربرد کابل به همراه نوار مسی با پوشش 100 درصد می باشد. قرار گیری رشته های عایق شده و رشته های سیگنال روکش شده به صورت یک کابل 2 رشته و یک کابل 3 رشته به هم تابیده می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کابل های ترکیبی swr از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

راه های برقراری ارتباط با فروشگاه پارساکابل

آدرس

تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

ایمیل

info@parsacable.com

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬