در ایران، ما بیشتر شاهد فعالیت جرثقیل هایی هستیم که برای ساخت ساختمان های عظیم الجسه با متراژ بیش از هزار متر،از آن ها استفاده می شود که با آن، در ادامه آشنا می شوید. موضوع اصلی که قرار است در این مقاله به آن بپردازیم مربوط به کابل های استفاده شده در ساختار جرثقیل های ساخته شده است. در این مطلب برای درک بیشتر و معرفی بهتر انواع کابل جرثقیل و ویژگی های هر کدام به توضیحات کاملی میپردازیم. شما میتوانید برای اطلاع از مشخصات و قیمت کابل مفتولی و کابل جرثقیل از طریق شماره های تماس فروشگاه با ما در ارتباط باشید.

کابل جرثقیل چیست ؟

این محصول یک عنصر بسیار پیچیده ماشین آلات است که عملکرد اصلی آن انتقال نیروهای کششی در جرثقیل هایی که هدف آن بالا بردن اجسام سنگین وزن است میباشد. طراحی ساختاری اساسی آن امکان تغییر مكرر در جهت كشش را از طریق سیستم های چرخان که در جرثقیل وجود دارد را فراهم می كند. طناب های مفتولی برای اهداف عمومی در استانداردهای ملی و بین المللی تولید و استاندارد شده اند. با این وجود تقاضای فزاینده برای مقاومت در برابر برش  و پارگی، انعطاف پذیری بیشتر، مقاومت در برابر چرخش بهتر و عمر طولانی کابل جرثقیل همیشه وجود دارد. انواع و مدل های بسیار زیادی از جرثقیل ها در صنعت موجود هستند.

 

کابل-جرثقیل-ساختمان

راه های ارتباط با پارسا کابل

آدرس

خیابان لاله زار جنوبی – جنب پاساژ پارس – سیم و کابل پارسا – پلاک 216​

ایمیل

info@parsacable.com

کابل جرثقیل سقفی

 نوعی جرثقیل است که در محیط های صنعتی یافت می شود این دستگاه متشکل از  کابل های موازی با یک سطح متحرک است که شکاف را پوشانده و حرکت کابل ها را کنترل میکند. کابل مورد استفاده این ابزار کابل تخت است. اجزای بالابر جرثقیل، در امتداد بخش متحرک حرکت می کند. اگر بخش متحرک به صورت سخت و محکم بر روی دو یا چند پایه بر روی یک ریل ثابت در سطح زمین باشد، به آن جرثقیل دروازه ای یا جرثقیل گالیات گفته می شود. بر خلاف جرثقیل های متحرک یا ساختمانی، جرثقیل های سقفی معمولاً برای ساخت یا استفاده از برنامه های نگهداری مورد استفاده قرار می گیرند.کابل جرثقیل سقفی نوعی کابل تخت است که شکل ظاهری آن کمک به عدم تکان خوردن کابل و پیچیدگی و گره خوردن آن میشود.

در سال 1876 سامپسون مور در انگلیس اولین جرثقیل سقفی برقی را طراحی و عرضه کرد که برای برافراشتن اسلحه در رویال آرسنال در وولویچ، لندن مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان Alliance Machine که اکنون منسوخ شده است، یکی از قدیمی ترین جرثقیل های بازار ایالات متحده به شمار می آید. این جرثقیل تقریباً تا سال 1980 کار می کرد و اکنون در موزه ای در بیرمنگام، آلاباما است. در طول سال ها، نوآوری های مهمی مانند ترمز بار وستون (که اکنون نادر است) و بالابر طناب سیم (که هنوز هم محبوب است) استفاده از کابل جرثقیل تخت و… بر روی آن ایجاد شده است. این بالابر اصلی شامل اجزای سازگار با هم بوده و در حال حاضر به عنوان بالابر سبک نامیده می شود. این بالابرهای ساخته شده برای کاربردهای سنگین مانند استفاده از سیم پیچ فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کابل جرثقیل

کاربرد کابل جرثقیل

جرثقیل های سقفی معمولاً در تصفیه فولاد و فلزات دیگر مانند مس و آلومینیوم استفاده می شوند. در تمام مراحل تولید، تا زمانی که محصول کارخانه را به عنوان یک محصول نهایی ترک کند، فلز توسط جرثقیل سقفی به وسیله کابل جرثقیل کار می کند. مواد اولیه توسط جرثقیل در کوره ریخته می شود، سپس فلز داغ به ضخامت خاص نورد می شود و معتدل یا آنیل می شود.  سپس توسط کابل جرثقیل  برای خنک سازی ذخیره می شود، سیم پیچ های ساخته شده بلند می شوند و توسط آن بر روی کامیون ها و قطارها بارگیری می شوند و سازنده یا تمبر از جرثقیل سقفی برای اداره فولاد در کارخانه خود استفاده می کند. صنعت خودرو برای جابجایی مواد اولیه با فرمان کابل جرثقیل تمام انتقالات را انجام می دهد. جرثقیل های ایستگاه کاری کوچکتر ، مانند نمونه شیب دار یا جرثقیلهای دروازه ای، بارهای سبک تری را در یک منطقه کاری مانند آسیاب CNC یا اره تحمل می کنند.

مشخصات کابل جرثقیل

کابلهای فولادی، کابل جرثقیل سقفی، ترتیب خاصی از عناصر تحمل کننده هستند. در صورت خرابی یک کابل ، این دستگاه به نحوی طراحی شده که کمترین آسیب از اینخرابی وارد شود. در کنار کابل خای اصلی چند کابل فرعی نیز برای از کار افتادن نمونه اصلی قرار دارد ؛به صورتی که هر عنصری که برای عملکرد صحیح سیستم لازم باشد حداقل دو بار وجود دارد!! به عنوان مثال، برخی از اعضای بدن انسان ما 2 تایی هستند: اگر بینایی را در یک چشم از دست بدهیم، باز هم می توانیم ببینیم. و اگر شنوایی را در یک گوش خود از دست بدهیم، باز هم می توانیم بشنویم. اگر در یک کابل جرثقیل  خراب شود، هنوز حدود 250 کابل دیگر برای حمل بار وجود دارد.

کابل جرثقیل سقفی

ویژگی های یک کابل جرثقیل با کیفیت چیست؟

 1.  این محصول اگر توسط یک شرکت معتبر ساخته شود، باید توانایی باز و بسته شدن به هر سمت دلخواه را داشته و در طول مدت زمان هیچ نقص فنی در مسیر رفت وبرگشت کابل به وجود نیاید.کابل ها برای رفتن به هر سمت دلخواه، باید وزن کمی و مقاوت بسیار بالا داشته باشند.
 2. شرکت سازنده،باید در طراحی کابل،بسیار عالی عمل کند،به طوری که کابل،دارای طراحی هندسی مقاوت الکتریکی و جریان ثابتی باشد.
 3. کابل جرثقیل ساخته شده باید تحمل و مقاومت بالا در برابر گرمای زیاد و فشار داشته باشند، زیرا در نقل و انتقالات به واسطه جرثقیل ها،ما بسیار شاهد گرما و فشار هستیم.
 4. همچین باید با دقت و حساسیت بالا ساخته شود و عایق محافظ تضمین شده ای باید داشته باشد .

تاریخچه کابل جرثقیل

جرثقیل توسط هیچ شخص خاصی ساخته و اختراع نشده،بلکه در تمامی جهان، برای انجام جابه جایی راحتر آن را به روش و سلیقه خاص خود ساخته اند و از آن،بهره برداری دلخواه کردند! جرثقیلهایی که در گذشته ساخته میشد، از کابل جرثقیل امروزه نبود، بلکه برای حرکت آن در جهت دلخواه از نیروی انسانی استفاده می کردند! آن هم نه به تعداد  کم، بلکه افراد خیلی زیادی را میطلبید!!

 

 1. شاید برایتان جالب باشد که اولین جرثقیل ها،در مصر باستان یعنی 4000 سال پیش یا بیشتر ساخته شده است که از آن برای جابه جایی آب، یا در ساخت و ساز های بزرگی،مثل اهرام ثلاثه،استفاده می کردند. بجای استفاده از کابل جرثقیلی، برای به حرکت در آوردن جرثقیل از نیروی انسانی استفاده می کردند. تا جایی که جهان از تاریخ گذشته میداند،بیشتر خانه یا کاخ های مصر،به واسطه نیرو های انسانی ساخته شده است.

 2. نمونه دیگر استفاده از جرثقیل در گذشته طبق شواهد بدست آمده از باستان شناسان جهان،در شش قرن قبل پیش از میلاد مسیح یونانیان برای به حرکت درآوردن وسایل سنگین که نیرونی انسانی قادر به حرکت آن نبود از جرثقیل برای حمل و نقل استفاده می کردند که بازم هم برای فعالیت به جای کابل جرثقیل ،مثل تمدن مصر از نیروی انسانی استفاده می کردند.

 3. نمونه دیگر استفاده از جرثقیل،مربوط به رومی ها می شود که رومی ها با بهتر کردن ساز و کار جرثقیل های یونانیان،آن هارا کاربردی تر کرده و بهره برداری از آن را،چندین برابر بیشتر کردن و در کار های بهتر یونانیان مثل ساخت و ساز استفاده می کردند! طبق اسناد موجود از تاریخ نام جرثقیلی که رومیان ساخته بودن و از آن استفاده میکردند ترِدویل بود که بسیار به این نام هم معروف بود.

 4. مهم ترین مثال استفاده از جرثقیل ،مربوط به قرن شانزدهم میلادی میشود.تا قبل از قرن شانزدهم بزرگ ترین ضعفی که داشتند،عدم طول بار برداری بلند جرثقیل بود که بعد از قرن شانزدهم،بشر توانست با افزایش طول باربرداری جرثقیل،به وسیله کابل جرثقیل و قسمت بازوی متحرک به قسمت بالابرنده یا بازوی اصلی اضافه کندکه این امر سبب به وجود آمدن انقلابی از نوع صنعتی،در استفاده از این وسیله برای حمل بار در بنادر و…شد.

اولین-کابل-جرثقیل
کابل-جرثقیل-در-گذشته
ساختار-کابل-جرثقیل

نکات مهم در خرید کابل جرثقیل

مواردی که هنگام انتخاب کابل باید در نظر گرفته شود:

 • اولین موردی که هنگام انتخاب کابل مورد توجه قرار می گیرد این است که بسته به میزان کار و ضریب ایمنی که می خواهیم اعمال کنیم ، مقاومت کابل در برابر این وزن چه میزان خواهد بود؟
 • مقاومت در برابر خوردگی : اگر قرار است از کابل جرثقیل در محیط های خورنده استفاده شود ، باید از یک کابل گالوانیزه استفاده شود.
 • اگر خطر رطوبت برای کابل وجود داشته باشد ، یک کابل با روکش پلاستیک می تواند یک گزینه خوب باشد.
 •  گشتاور چرخشی که حین انجام کار ممکن است انجام شود را باید در نظر بگیریم:  وقتی کابل بار را تحمل می کند نیروی وارد شده باعث پیچ خوردگی در نقاط ثابت می شود. وقتی یکی از انتهای کابل سیم آزاد باشد و بار وصل شود ،کابل تمایل به چرخش دارد. طناب های مفتولی بدون چرخش دارای هر لایه رشته ای در جهت متفاوت نسبت به لایه قبلی هستند ، به این معنی که گشتاور پیچشی هر لایه توسط گشتاور پیچشی لایه بعدی جبران می شود.

قیمت کابل جرثقیل

هر کابل تولیده شده ای، برای یک نوع جرثقیل و برای یک الی چند کار تولیده شده است و نمی شود از آن در همه نوع جرثقیل و در همه ابعاد استفاده کرد. علت دوم بخاطر نواسانات شدید ارزی کشور است که ما همیشه شاهد افزایش و کاهش قیمت های اجناس،مثل قیمت کابل جرثقیل هستیم! در نتیجه در خرید این نوع کابل ها، در کیفیت محصول و انتخاب برند و همچنین نوع آن به تناسب موارد استفاده در محیط کارگاهی بسیار دقت نمایید. تا از ضرر مالی جلوگیری نمایید. در صورت انتخاب اشتباه ممکن است دچار نقص فنی در خود جرثقیل و مشکلات دیگری شوید. پیشنهاد ما به شما استفاده از یک مشاوره قبل از خرید است؛ بدین ترتیب میتوانید با شماره های تماس فروشگاه با کارشناس بخش فروش در ارتباط باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

‫5/5 ‫(1 نظر)