کابل قدرت مسلح چیست ؟

کابل قدرت مسلح برای انتقال انرژی الکتریکی در تجهیزاتی با ولتاژ نامی بیشتر از 30 کیلو ولت که در خطوط توزیع نیرو از نیروگاه به شبکه مرکزی و شبکه های توزیع اولیه به کار می رود استفاده می کنند .  

کابل قدرت مسلح را می توان در دسته کابل های افشان که برای انتقال جریان الکتریکی کاربرد دارند و قدرت رسانایی آنها بسیار بالاست قرار داد . در اصطلاح جهانی به کابل قدرت مسلح ، کابل  HV هم می گویند . 

هادی به کار رفته برای کابل قدرت مسلح آرموردار از جنس آلومینیوم یا مس بوده و عایق کابل قدرت مسلح که برای تحمل شدت میدان الکتریکی باید مقاومت بالایی داشته باشند عموما از جنس XLPE یا EPR است.

پوشش بیرونی کابل قدرت مسلح وظیفه محافظت از کابل قدرت در برابر عوامل جوی مانند نور آفتاب ، باد و باران و ضربه های مکانیکی را دارد و معمولا هم از پی وی سی یا پلی اتیلن ساخته می شود . 

هادی کابل قدرت مسلح (آرموردار) مس آنیل شده گروه ۱ ( تک مفتولی ) ، گروه ۲ (تابیده شده منظم) یا گروه ۵ (انعطاف پذیر – افشان  ) مطابق استاندارد ISIRI 3084    یا IEC 60228 می باشد.

کاربرد کابل قدرت مسلح

کاربرد کابل قدرت مسلح

در شبکه های انتقال انرژی با تغییر بار ناگهانی برای واحدهای مسکونی ، صنعتی ، زیر خاک ، تاسیسات ، پتروشیمی از ویژگی های شاخص کابل های قدرت مسلح ، تلفات دی الکتریک پایین به همراه مقاومت الکتریکی بالای کابل است .

کاربرد کابل قدرت مسلح

بیشترین استفاده از کابل قدرت مسلح در زیرخاک، درون آب ، داخل ساختمان ، کانال های کابل کشی و هنگامی که حفاظت مکانیکی بیشتر و یا در زمان نصب و به کارگیری کابل استقامت کششی بالاتری نیاز باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد . 

نحوه قرار گیری رشته ها در کابل قدرت مسلح به این صورت است که چند سیم با آرایش و نظم خاصی در کنار هم چیده می شوند . معمولا در کابل های قدرت آرمور دار لایه ای از حفاظ فولادی روی کابل قدرت مسلح کشیده می شود .

با این روش کابل برق در مقابل کشش و ضربه ایمنی بالایی پیدا می کند و به راحتی می توان از آن برای انتقال برق های فشار قوی استفاده کرد . زره در کابل تک رشته از سیم های غیر آهنی و در کابل چند رشته از سیم و یا نوارهای فولادی گالوانیزه روی روکش میانی ساخته می شود . 

در صورت استفاده از کابل قدرت مسلح برای زیر خاک و داخل ساختمان می توان از عایق PVC استفاده کرد اما در صورت به کار گیری کابل در آب و محیط های مرطوب که نیاز به مقاومت در برابر آب و مقاومت الکتریکی بالا است باید از عایق  XLPE استفاده کرد .

به صورت کلی بیشترین کاربرد کابل قدرت مسلح آرمور دار در مناطق خطرناکی که احتمال وجود روغن ، جویدگی کابل ، رطوبت و گرد و غبار زیاد وجود دارد مانند صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است می باشد .

در صنایع امروزی استفاده از کابل قدرت مسلح به همراه فیبر نوری در زیر دریا برای انعطاف پذیری بیشتر و سیگنال های با کیفیت بهتر رایج است . 

ویژگی کابل های قدرت مسلح

جدید ترین محصولات و لیست قیمت سیم و کابل ارائه شده در پارسا کابل : 

کابل قدرت مسلح با ظرفیت 63 ، 132 و 230 کیلو ولت

نوع زرههادی به کار رفتهتعداد رشتهشناسه
زره مفتولیمسیتک رشتهN2XSYRY
زره مفتولیآلومینیومیتک رشتهNA2XSYRY
زره نواریمسیتک رشتهN2XSYBY
زره نواریآلومینیومیتک رشتهNA2XSYBY
زره مفتولیمسیتک رشته ضد آبN2XSYR(FL)2Y
زره مفتولیآلومینیومیتک رشته ضد آبNA2XSYR(FL)2Y
زره نواریمسیتک رشته ضد آبN2XSYB(FL)2Y
زره نواریآلومینیومیتک رشته ضد آبNA2XSYB(FL)2Y

ویژگی کابل قدرت مسلح

یکی از مهم ترین ویژگی کابل قدرت مسلح که در قیمت کابل قدرت مسلح هم موثر بوده پایین بودن تلفات دی الکتریک و بالا بودن مقاومت الکتریکی آنهاست . همین امر موجب استفاده از آن در شبکه های انرژی با تغییرات بار ناگهانی شده است .

حداقل شعاع خمش کابل قدرت مسلح تا 15 برابر قطر کابل بوده و در محدوده دمایی -30 تا +90 درجه سانتی گراد می توان بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده کرد . از دیگر ویژگی کابل قدرت مسلح می توان به : 

ضد آتش و مقاوم بودن در برابر شعله ، تولید دود کم و بدون هالوژن در صورت سوختگی ، مقاومت بالا در برابر مواد نفتی و شیمیایی و مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش اشاره کرد . البته تمامی این موارد در قیمت کابل قدرت مسلح تاثیر گذار است.

جهت خرید کابل های قدرت مسلح و اطلاع از قیمت محصول از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در تماس باشید : 

راه های ارتباط با فروشگاه پارساکابل

آدرس

تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

ایمیل

info@parsacable.com

‫5/5 ‏‫(4 نظر)‬