کابل های خودنگهدار چند سالی است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است یه این صورت که در گذشته بیشتر صنایع کشور در حال استفاده از کابل های خودنگهدار بودند .

اما بزرگ ترین مشکلی که کابل های خودنگهدار دارند بروز مشکلاتی در صورت درست استفاده نکردن از آن ها  اتفاق  میفتند به دلیل پایین بودن ضریب انتقال آلمینیوم نسبت به مس تلفات برق بیشتری دارد  .

کابل های خودنگهدار برای اولین بار در سال 1995 در فرانسه مورد استفاده قرار گرفته است. این کابل ها بعد ها در جهان به دلیل قابلیت خود نگه داری معروف و به تولید انبوه رسید. آن ها را جایگزین شبکه فشار ضعیف با هادی سیمی کرده اند.

از کابل های خود نگه دار آلومینیومی میتوان در تمام صنایع ، کشاورزی ، خانگی و ….. استفاده کرد .

این کابل ها بزرگ ترین مشکلی که در آن ها وجود دارد ضعیف بودن آن در برابر آفتاب و بران که بعد از مدتی ترک برداشته و باعث خاموشی زیادی می شود تا جایی که شرکت های توضیح کننده برق نی متوانند جوابگوی قطی باشند .

ولی از این کابل ها معمولا در شهر های که دارای بافت فرسوده هستند و منطق کوهستانی هستند بسیار استفاده می شود تا نیاز برقی منطقه بر طرف شود .

در فشار های بالا 20 kv از کابل های فولادی استفاده میکنند اما تا فشار های کم تر از آلومینیوم استفاده میکنند .

برای تعمیرات راحت تر این سیم ها از مقطع های مختلف استفاده میکنند تا تعمیر آن ها آسان تر صورت گیرد.

برای فشار های متوسط از مقطع  mm۲ ۶۵+ ۱۲۰× ۳ و برای فشار های ضعیف از مقطع ۷۰+۲۵+۹۵×۳ . سیم نگه دارنده آن ها ب ترتیب  ۶۵ و ۷۰ می‌باشد و سطح مقطع ۲۵ در فشار ضعیف برای سیستم روشنایی معابر می‌باشد.

این کابل ها برای تامین و توزیع جریان برق در خطوط هوایی با ویژگی کارایی بالا و هزینه کم به کار می رود.

کابل خودنگهدار آلمینیومی

مزایا و معایب کابل های خودنگهدار آلومینیومی

کابل های خودنگهدار آلمینیومی دارای مزایای خوبی است و در چند سال گذشته از استقبال زیادی برخوردار بوده است. این کابل ها  دارای تلفات برق است اما با مزیت های فراوانی که دارد میتوان از تمام عیب های آن چشم پوشی کرد و با رعایت خیلی از مسائل فنی میتوان از این مشکلات تا حدی دوری کرد .

یکی دیگر از معایب این سیم این است که نمیتوان از آن در کنار مس استفاده کرد چون این دو فلز دارای خورندگی بسیار بالایی هستند و باعث از بین رفتن سیم ها و قطع برق میشود .

ساختار کابل های خودنگهدار آلمینیومی

در کابل های خودنگهدار آلومینیومی ۵ رشته هادی آن آلومینیوم سخت کشیده تابیده و فشرده (AAC) مطابق استاندارد ASTM B231 می باشد.

هادی و نول و مسنجر از آلومینیوم و آلیاژی (AAAC) می باشد.

در کابل های خودنگهدار آلومینیومی ۶ رشته هادی آن از آلومینیوم سخت کشیده تابیده و فشرده (AAC) مطابق استاندارد ASTM B231 می باشد.

مسنجر

هفت رشته سیم تابیده فولاد گالوانیزه پر کردن .

عایق آن از پل اتیلن کراس لینک شده XLPE مشکی برای رشته های فاز ، روشنایی و نول و پلی اتیلن با چگالی بالا HDPE  مشکی برای رشته مسنجر است .

 

‫5/5 ‫(1 نظر)