سیم تلفن چه کاربردی دارد؟

انواع سیم تلفن 

تمام اطلاعاتی که در رابطه با این محصول باید بدانید ….

سیم تلفن

مهم ترین گروه سیم و کابل برای برقراری ارتباط در خطوط مخابراتی سیم تلفن هستند. این گروه از محصولات در دو مدل کابل تلفن هوایی و کابل تلفن زمینی تولید و عرضه می شوند. برای تهیه سیم تلفن هم از هادی مس و هم از هادی آلومینیوم استفاده می کنند. از سیم تلفن هوایی برای برقراری و وصل نمودن خطوط تلفن در خارج ساختمان استفاده می شود. روکش کابل تلفن هوایی استحکام و مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی نظیر باران، نور آفتاب و… دارد. به دلیل روکش محکم ، این کابل ها انعطاف پذیری کمتری دارند و شکننده تر هستند. دسته ای از کابل های هوایی تلفنی ، کابل های مهاردار هستند. در کابل های مهاردار هوایی علاوه بر استفاده از زوج های تابیده شده از یک سیم بکسل برای کاستن انعطاف و افزایش مقاومت استفاده می شود. 

از سیم تلفن زمینی برای سیم کشی داخل ساختمان استفاده می شود. این کابل ها به نسبت سیم تلفن هوایی انعطاف پذیری بالاتری دارند و استاندارد رنگ آنها، رنگ طوسی است. امروزه استفاده از فیبر نوری هم برای خطوط ارتباطی مخابرات کاربرد فراوانی دارد. کابل مخابراتی مسی و فیبر نوری انواع مختلفی دارند که هر کدام مناسب استفاده در محیط خاصی است. انواع کابل مخابراتی مسی را می توان به کابل ژله ای فیلد خاکی (BFC)، کابل ژله ای فیلد کانالی (CFC)، کابل ایرکوئر کانالی (CUC)، کابل هوایی مهاردار (SSC)، کابل هوایی ساده (AC) و دوبل هوایی مهاردار (DW) تقسیم کرد. سیم تلفن فیبر نوری هم در انواع کابل نوری ژله فیلد کانالی (OCFC)، کابل نوری ژله ای فیلد خاکی (OBFC) و کابل نوری مهاردار هوایی (OSSC) موجود هستند . 

راه های ارتباط با فروشگاه پارساکابل

آدرس

تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

ایمیل

info@parsacable.com

سیم تلفن مسی
کابل تلفن ضد نویز
کابل تلفن زیرزمینی
سیم تلفن مهاردار

سیم تلفنی بیرون ساختمان

همانطور که از نامشان پیداست، کابل تلفنی بیرون ساختمان برای نصب در بیرون ساختمان به کار می رود. عملکرد این نوع کابل اصولا در مدارهای فرکانس صوتی می باشد. برای مثال از کابل تلفن می توان به شکل کابل های اولیه و ثانویه در شبکه های تلفن محلی، مخابرات، راه آهن و واحدهای صنعتی استفاده کرد.

هادی سیم تلفنی بیرون ساختمان از مس آنیل شده تک مفتولی و عایق آن از PVC ( پلی اتیلن ) با چگالی بالا ساخته می شود. رعایت استاندارد های ASTM D1248 و VDE 0816 برای ساخت کابل تلفن الزامی است. رشته ها به صورت زوج با رنگ بندی مشخص به هم تابیده می شوند. زوج ها نیز به صورت هم مرکز به هم تابیده می شوند. روی زوج های تابیده نوار پلی استر به صورت طولی یا عرضی با همپوشانی مناسب قرار می گیرد. اسکرین قرار گرفته روی کابل مسی قلع اندود تلفنی از فویل آلومینیوم به صورت طولی یا عرضی با همپوشانی مناسب می باشد. معمولا از سیم ارت بین نوار پلی استر و فویل آلومینیوم در سیم تلفن استفاده می کنند.

سیم تلفن دو زوجی بهتر است یا تک زوجی ؟

در ابتدا باید گفت منظور از کابل زوجی، کابلی است که دارای رشته های تکی نبوده و در داخل کابل چندین رشته سیم که به صورت منظم به هم تابیده شده اند قرار گرفته است. از کابل تلفن در ارتباطات مختلف الکترونیکی و حتی سیم برق می توان استفاده کرد. از سیم های تلفن تک زوجی که به سیم رانژه هم معروف هستند برای برقراری ارتباط بین پورت های ترمینال های کروز استفاده می شود . کابل تلفن دو زوج را بیشتر برای برقراری ارتباط بین گوشی و پریز تلفن به کار می برند.

به صورت کلی تعداد زوج های کابل مخابراتی از دو زوج شروع شده و تا 200 زوج ادامه پیدا می کند. تعداد زوج مورد استفاده به نوع کابل کشی بستگی دارد . برای تسخیص تعداد زوج سیم های مورد استفاده از رنگ های به کار رفته در کابل استفاده می کنیم . رنگ های به کار رفته برای کابل مخابراتی به پنج رنگ اصلی و پنج رنگ فرعی تقسیم می شوند. رنگ های اصلی عبارتند از : سفید، قرمز ، مشکی ، زرد و بنفش و رنگ های فرعی هم شامل : آبی ، نارنجی ، سبز ، قهوه ای و طوسی می شوند. با ترکیب این رنگ ها می توان 25 زوج تفکیک شده به دست آورد.

 کابل تلفن ضد نویز چیست ؟ 

منظور از نویز در خطوط تلفن هر گونه عامل مخرب در کیفیت سیگنال های ارسالی و دریافتی است که باعث تضعیف سیگنال ها شود . دو نمونه از مهم ترین نویز ها در سیم های مخابراتی نویز های القایی و همشنوایی هستند که هم باعث کاهش کیفیت صدا در هنگام تماس تلفنی و هم باعث کند شدن سرعت اینترنت یا قطع شدن آن می شوند. استفاده از سیم تلفن ضد نویز تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت سیگنال های تلفن دارد. هنگام استفاده از کابل های تلفن ضد نویز باید توجه داشته باشید هادی به کار رفته در سیم تلفن از جنس مس با مفتول های استاندارد باشد. روکش و عایق به کار رفته در کابل تلفن برای جلوگیری از اثرات نامطلوب رطوبت و نور خورشید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. برای کاهش اثرات همشنوایی طول تاب رشته ها در کابل های دو زوجی یا سایر کابل ها استاندارد باشد. 

برای کاهش نویز و امواج الکترومغناطیسی القایی استفاده از کابل های شیلد دار تلفن با فویل آلومینیومی با ارت یا هر دو پیشنهاد می شود . دسته ای از سیم های تلفن به کابل جنگی تلفن معروفند. از سیم تلفن جنگی برای استفاده در سیم کشی های هوایی مانند توسعه کابل از پست و یا ترمینال تلفن به ساختمان مشترکان می توان به کار برد. جهت خرید سیم تلفن از فروشگاه پارسا کابل و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید.

کابل مخابراتی

از گذشته تا کنون برای ایجاد  ارتباطی دو طرفه از انواع کابل مخابرات استفاده میکنیم ، با گذشت سال ها و پیشرفت تکنولوژی این محصول هم پیشرفت کرده و اکنون ارتباطات بهتری را برای ما فراهم می کند . اگر بخواهیم دسته بندی برای کابل مخابراتی در نظر بگیریم از لحاظ جنس فلز هسته مرکزی کابل می توان به کابل مسی مخابراتی و کابل فیبر نوری  اشاره کرد که انواع آن را در بازار موجود داریم . علاوه بر این بر اساس موارد مصرف کابل نیز دسته بندی دیگری وجود دارد :

  1.  سیم تلفن زمینی

  2. سیم تلفن هوایی

کابل تلفن زمینی

کابل تلفن زمینی

جزوی از دسته سیم مخابراتی است که به صورت گود برداری یا حفاری در زمین نهاده می شود . سایز اکثر این کابل ها ( 0/5 و 0/6 ) به تولید میرسد ، زیرا کاربری بیشتری هم دارد! کابل تلفن زمینی قابلیت تولید به صورت دو زوج تا دویست زوج را دارد و به کابل تلفن زوجی هم شناخته می شود. مرغوب ترین کابل تلفن زمینی در درجه اول مربوط به شرکت کابل کرمان است که پخش آن به صورت قرقره هایی با درازای دویست و پنجاه تا هزار متر به بازار عرضه می شود.

سیم تلفن مشکی به کابل زمینه اطلاق میگردد و شما با شناخت رنگ این محصول به راحتی آن را تشخیص خواهید داد. عایق مشکی از جنس پلی اتیلن تشکیل شده است و بیرون بنا از آن بهره برده می شود بدین صورت در برابر اشعه فرا بنفش خورشید نیز محافظت می شود.

کابل تلفن هوایی

کابل تلفن هوایی

از مهم ترین کابل مخابراتی در صنعت است که فروش آن به صورت کابل 2 زوج ، 4 زوج و … صورت می گیرد .

سیم تلفن هوایی و سایر کابل تلفنی جزو یکی از حساس ترین کابل های صنعت هستند که حامل یک پیغام یا فرکانس جهت ارتباطات بین طرفین می شوند ، حال اگر یک عامل خارجی بر آن نویز ایجاد نماید کیفیت این ارتباط کاسته و یا حتی قطع میگردد. 

سیم تلفن هوایی با عایقی مطلوب جهت جلوگیری از ایجاد نویز و هر گونه صدمه فیزیکی در ساختار کابل ساخته می شوند و برای بالا بردن ایمنی آن از یک مهار از جنس فولاد استفاده می کنند .

‫4.9/5 ‏‫(8 نظر)‬