کابل تخت

یکی از کابل های تقریبا جدید ، کابل تخت می باشد. طراحی این کابل به صورتی است که با طراحی فشرده انواع هادی سیم و کابل ها و لوله ها در یک پروفیل که به صورت تخت می باشد تولید می شوند. کابل تخت توانایی انتقال انواع سیگنال ، داده مانند فیلم و تصویر را در پروفیل تخت را نیز دارا می باشد.
در این کابل ها با کاهش چندین لایه محافظ و روکش و لایه پر کننده ها که در کابل های مفتولی و گرد کاربرد دارد. و همین امر سبب کاهش فضا ، افزایش طول عمر و وزن نیز می شود. 
کابل تخت از زیر مجموعه های کابل افاشن می باشد. از این کابل ها عمدتا در کابل آسانسور ، چرثقیل ، سینی کابل‌ها و نقاله ها که امکان استفاده از کابل گرد وجود ندارد استفاده می گردد. 

از مزایای این کابل می توان به انعطاف پذیری بالا ، خمش کمتر و صرفه جویی در میزان استفاده از کابل اشاره نمود. در درون این کابل ها یک لایه نخ نایلونی جهت استحکام و افزایش طول عمر در کابل ها ، استفاده می شود.

کابل تخت در اندازه های : 4 ، 8 ، 12 ، 16 ، 20 و 24 رشته تولید و به بازار عرضه می شوند که هر کدام کاربرد خاصی دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

فهرست مطالب

جهت خرید کابل تخت و کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره درج شده با کارشناسان ما در تماس باشید.

 کابل تخت جرثقیل

یکی از کاربردهای کابل تخت افشان برای استفاده در برق رسانی به جرثقیل هاست. جرثقیل های سقفی، دروازه ای، بازویی و ضد انفجار از نوع متحرک هستند و برق رسانی به آنها کار دشوار و مهمی در این صنعت است. برق رسانی به جرثقیل سقفی با استفاده از کابل های جرثقیل به سه صورت انجام می شود. در ادامه، هر کدام را به صورت مختصر توضیح می دهیم. همچنین برای اطلاع از قیمت کابل تخت جرثقیل با ما همراه باشید.

C-Rail

در روش اول که روش ارزان و بسیار متدوالی هم محسوب می شود، crail در واقع یک مسیر راهنما برای قرقره هایی است که کابل جرثقیل برق رسانی روی آنها قرار دارد. کابل های متصل به crail معمولا به صورت آکاردئونی باز و بسته می شوند و معمولا از کابل کلافی برای جریان برق استفاده می شود. دلیل این امر هم تفاوت شکل کابل گرد و کلافی است که چیدمان رشته های کابل تخت به دلیل قرارگیری منظم در کنار هم هنگام خم و راست شدن تغییر نمی کند. اما در کابل های گرد به مرور زمان این چیدمان تغییر می کند و به هم می خورد.

از جمله ویژگی های این روش ارزان و در دسترس بودن، مناسب برای جرثقیل هایی که مسیر کمتر از 50 متر دارند. لازم به ذکر است در صورت آسیب دیدگی بخشی از کابل جرثقیل باید کل کابل تعویض شود و در دماهای بالا و مسیرهایی که چند جرثقیل کار می کنند محدودیت استفاده داریم.

Bus Bar

در روش Bus Bar از مکانیزم لغزش بین ذغال جاروبک و شینه مسی استفاده می شود و بیشتر برای جرثقیل سقفی و دروازه ای و بازویی مناسب است.
 

کابل جمع کن

این روش بیشتر برای جرثقیل های دروازه ای استفاده می شود. همچنین برای فضای باز که استفاده از CRail و Bus Bar از لحاظ اقتصادی مناسب نیست کابل جمع کن جرثقیل به کار می رود . 

اين نوع کابلها براي آسانسورها و بالابرها در تاسيساتي که طول معلق و آزاد آنها از 35 متر و سرعت حداکثر آنها از 1.6 متر بر ثانيه بيشتر نشود به کار مي رود .

کاربرد کابل جرثقیل

از میان سایر کابلهایی که در صنعت الکتریکی وجود دارد ، کابل تخت برای این موضوع انتخاب می شود . کارایی که این کابل انجام می دهد تنها به انتقال جریان برق به ساختار مکانیکی و جان بخشیدن به تحرک جرثقیل منتهی نمی شود . کارایی که یک کابل جرثقیل دارد بیش از انتقال جریان برق تعریف می شود و در دنیای امروز کنترل و هدایت صحیح  ابزار حرفی جدید در دنیای تکلونوژی می زند. سوالی برای اکثر افراد پیش می آید این است که چرا از بین کابلهای موجود بازار نمونه تخت  به عنوان کابل جرثقیل برای این ماشین مکانیکی برگزیده شده است ؟!  خود جرثقیل مکانیکی ابزاری است برای تغییر مکان و  جنبش و تکان . برای پاسخ به این سوال ویژگی های کابل تخت را مورد برسی قرار می دهیم :

 

1. قابلیت خم شدن به هر سمت و برگشت پذیری آسان به حالت اولیه .

2. وزن پایین و سبکی کابل به نسبت سایر کابل های گرد .

3. مقاومت بالا در برابر کشیده شدن بدون ایجاد هیچ گونه لطمه به کابل .

4. به لحاظ شکل ظاهری طراحی هندسی مقاومت الکتریکی و جریان با ثباتی را حفظ می نماید .

5. تحمل جریان های بالاتر و عدم گرم شدن بالای کابل بهترین گزینه برای کابل جرثقیل می باشد .

کابل جرثقیل

نصب کابل جرثقیل

برای نصب کابل از روش خاص خود استفاده می شود ، ما در این قسمت این اتصال را در قالب یک ویدیو برای شما به نمایش گذاشتیم :

از کابل جرثقیل برای تامین تمام نیرو و قدرتی که این ابزار مکانیکی به آن نیاز دارد استفاده می شود . این کابل می بایست بسیار مقاوم بوده و قابلیت بالایی داشته باشد . همچین کابلی با دقت و حساسیتبالا تولید میشود ، از نوع کابل افشان است و عایق محافظ حساب شده ای آن را تکمیل می کند .

کابل تخت آسانسور

یکی از مهم ترین موارد استفاده از کابل های تخت برای آسانسور است. به کابل تخت آسانسور، تراول کابل آسانسور هم می گویند. این کابل به صورت دائمی در حال حرکت و نوسان است و باید از جنس بسیار مرغوب و مستحکمی باشد. از کابل های کلافی مختلفی می توان به این منظور استفاده کرد که، معمولا از نوع 24 یا 20 رشته آنها استفاده می شود.

البته از کابل های کوچکتر برای صرفه جویی در هزینه ها هم می توان استفاده کرد اما استفاده از کابل کمتر از 12 رشته تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی شود. دلیل آن هم سبکی این کابل و امکان گره خوردنش است. ارتباط بین سیستم کنترل حرکت آسانسور و کابین و تمام فرمان ها و سیگنال های انتقالی توسط کابل تخت آسانسور انجام می پذیرد.

مزایای استفاده از کابل تخت آسانسور

EMI یا همان تداخل الکترومغناطیسی در تراول کابل به نسبت کابل گرد کمتر است که آن هم به دلیل یکدست بودن ساختار کابل است (این مورد در کابل تخت آسانسور بسیار مهم است.) البته در هر دو کابل گرد یا تخت تضعیف بار ممکن است به وجود بیاید، به خصوص هنگامی که طول کابل مورد استفاده زیاد باشد که در کابل تخت کمتر شاهد این اتفاق هستیم.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که به دلیل حرکت و استفاده زیاد از آسانسور دمای داخلی کابل افزایش می یابد و در صورت استفاده از تراول کابل گرد ممکن است کابل به مرور زمان در اثر حرارت ذوب شود، اما در کابل تخت آسانسور به دلیل سطح صاف و دو بعدی کابل، گرما بیش از حد به زوج سیم ها نمی رسد.

با توجه به نکات گفته شده استفاده از کابل تخت آسانسور به نسبت کابل گرد بهتر است و معمولا سایز 24 رشته این کابل ها رایج تر و پرکاربردتر است. تراول کابل با کیفیت تا سالهای سال قابلیت انتقال اطلاعات از تابلو فرمان به کابین را داراست. (چیزی در حدود 20 سال عمر مفید یا حدودا 3000000 بار چرخش انعطافی)

کابل تخت آسانسور

کابل آسانسور

برای سیم و کابل هایی که در بخش آسانسور در نظر گرفته می شود بسیار اهمیت دارد که نکته های کلیدی در این زمینه رعایت گردد ! بسیار واضح است که خمیدگی و پیچ و تاب خوردن ، بالا پایین شدن و کشیدی یک امر طبیعی برای این وسیله است . یک کابل آسانسور باید بسیار منعطف باشد و در یک فضای کوچک جای گیرد .بهترین گزینه کابل تخت است که برای این موضوع تا اکنون بسیار مفید عمل کرده است .

برای به وجود آمدن چنین امکاناتی طراحان عواملی را در طرح محصول دخیل کردند ! یکی از آن عامل ها سیم و مفتول از جنس مس است که نرمش مناسبی را فراهم مینماید . مقاومت و پایداری زیاد در برابر شرایط خارجی محیط کشش به اندازه ای را همراه می سازد. چطور کابل آسانسور به خوبی در مکان بسته به راحتی جمع می شود؟ به دلیل اینکه ازمدل تخت استفاده گردیده است. در ادامه، ویژگی های دیگر این کابل آمده است: 

 • تراول کابل‌ یا کابل آسانسوری که بصورت تمام مس باشد، عملکرد و رسانایی بهتری دارد.
 • کابل آسانسور در مراحل پایانی نصب آسانسور و هنگام راه اندازی اولیه، نصب می گردد.
 • رشته‌ای از نخ نایلونی بسیار مستحکم در در ساختار تراول کابل وجود دارد که باعث افزایش استقامت و طول عمر آن می‌شود.
 • برای آسانسورهای بسیار سریع یا مرتفع، پوشش تراول‌کابل ضخیم‌تر بوده و از بافتی با رشته‌های مقاوم تر در برابر کشش و تنش استفاده می گردد.
 • براساس استاندارد، وزن 4.7 سانتی متر از کابل آسانسور، حدود ۰.۰۷ کیلوگرم بر متر است.
کابل آسانسور
فروش سیم و کابل

فروش کابل تخت

از آنجا که از این کابل استفاده های فراوانی می شود، شرکت های زیادی اقدام به تولید و فروش کابل تخت می کنند. از جمله کاربردهای مهم این کابل برای استفاده در آسانسورهاست که توضیحاتی در این باره گفتیم. 

از دیگر کاربردهای این کابل ها می توان به استفاده برای مدار تغذیه پمپ شناور و کابل کنترل برای فلوترهای زیرآب اشاره کرد. این کابل ها برخلاف کابل افشان گرد قابلیت استفاده در هوای آزاد را دارند.

شرکت سیم و کابل پارسا با داشتن تیم مجرب در زمینه فروش کابل تخت و انواع کابل های دیگر در خدمت شماست. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط فروش کابل تخت  و کابل تخت جرثقیل و لیست قیمت این محصول با ما در ارتباط باشید. 

کابل تخت یا کابل گرد

نمی توان به صورت دقیقی گفت که کدام یک از کابل ها بهتر هستند. چرا که هر کدام کاربری های متفاوتی دارند و نمی شود یکی را جایگزین دیگری کرد. اما در مقایسه بین کابل تخت و کابل گرد می توان تفاوت هایی نظیر:
 • از نظر سابقه تولید، کابل های گرد بسیار قدیمی تر هستند اما کابل های کلافی به عنوان جایگزین مناسب کابل های گرد طراحی شده اند. 

 • کابل های کلافی بیشتر برای مواردی که نیاز به پیچیدن کابل روی قرقره نباشد مناسب هستند. از نظر مقاومت این کابل ها در برابر ساییدگی و اصطکاک کمتر است.

 • از لحاظ تنش های مکانیکی هم استفاده از کابل های کلافی برای انجام حرکت هایی که به چندین محور برای برق رسانی نیاز است مناسب نیست

 • بعضی از کابل های تخت را به صورت کیسه ای می توان روکش نمود که اینکار باعث توزیع یکنواخت بار و زیاد شدن طول عمر این کابل ها می شود.

 • معمولا در کابل افشان گرد بیشتر از مواد PVC برای عایق روکش استفاده می شود اما کابل های کلافی بیشتر با سیلیکون عایق می شوند و برای محافظت در برابر گرمای زیاد مناسبند.

 • از لحاظ ساختار ظاهری هم با توجه به اینکه کابل های گرد حدودا به دو برابر فضای مورد نیاز برای کابل تخت احتیاج دارند، برای اکثر تابلوها و ورودی دستگاه ها مناسبند.

 • همچنین کابل کلافی به دلیل داشتن مساحت سطح بیشتر، ظرفیت بالاتری هم دارند و تاخیر زمانی بین سیگنال ها (اثر سوئیچینگ) در کابل های تخت بسیار کمتر از کابل های گرد است.

تماس با پارسا کابل 

با توجه به توضیحاتی که درباره تفاوت این دو کابل گفتیم باید انتخاب کنید که کدام کابل برای پروژه شما مناسب تر است. برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

از طریق راه های ارتباطی زیر برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط فروش کابل تخت و قیمت محصولات با ما در ارتباط باشید.

آدرس

تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

ایمیل

info@parsacable.com

‫4.9/5 ‏‫(9 نظر)‬