کابل کنترل | کابل فرمان

کابل کنترل یا فرمان، کابلی است که برای انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال کاربرد دارد. سیگنال آنالوگ مانند جریان های عبوری از خطوط و سایر تجهیزات و سیگنال دیجیتال مانند فرمان تابلو برق و باز و بسته کردن کلیدها . وظیفه اصلی کابل کنترل هم در این میان ارسال نتایج اندازه گیری جریان، توان، انرژی و… در تجهیزات است.

برای درک بهتر می توان کابل فرمان را مانند سیستم عصبی بدن انسان در نظر گرفت که هر کدام از رشته های این کابل وظیفه انتقال سیگنال های کنترلی، حفاظتی یا اندازه گیری را دارند. کابل فرمان یا کنترل به دو گروه کابل کنترل شیلددار (NYSLYC و NYSLCY) و کابل افشان کنترل بدون شیلد (NYSLY) تقسیم می شوند. 

مانند انواع سیم و کابل های موجود در بازار، کابل های فرمان هم از دو قسمت هادی و عایق تشکیل می شوند. برای هادی کابل از مس آنیل شده و برای روکش آن از PVC استفاده می کنند. در کابل شیلددار فرمان برای روکش از نوار پلی استر مخصوص تابیده شده به دور رشته ها و در کابل کنترل بدون شیلد از پی وی سی به رنگ طوسی استفاده می شود. 

مطالبی که در این مقاله به آنها  پرداخته شده است:

تماس با پارسا کابل

جهت اطلاع از قیمت محصولات و جزئیات بیشتر، با همکاران ما تماس بگیرید. همینطور با قرار دادن شماره تماس خود در فرم پایین، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

تماس مستقیم :

خرید سیم و کابل

هر آنچه که در رابطه با کابل کنترل ( فرمان ) باید بدانید …

کابل کنترلی قابل استفاده برای تمام سیگنال ها

سیگنال های آنالوگ سیگنال هایی هستند که در طول زمان مقدار ثابت و مشخصی ندارند و مقدار آنها به صورت مداوم در حال تغییر است در واقع این سیگنال ها به صورت لحظه ای اندازه گیری می شوند، اما برای تعیین شدت جریان در سیگنال های دیجیتال از یک بازه زمانی مشخص استفاده می کنند. به دلیل کاربرد حساس این کابل ها در وسایل حفاظتی و کنترلی مدار باید میزان نویز و اعوجاج و اختلاف ورودی و خروجی کابل های فرمان حداقل باشد. از کابل های کنترل برای ارسال سیگنال های با ولتاژ و جریان پایین استفاده می شود.

این کابل ها به دو گروه عمده تقسیم می شوند: کابل های فرمان افشان بدون شیلد و کابل های فرمان افشان شیلد دار. از ویژگی های اصلی کابل های فرمان می توان به مقاوم بودن در برابر اشعه ماورا بنفش و آتش گرفتگی، بدون هالوژن بودن کابل و استحکام در برابر جویدگی و هیدروکربن ها و مواد نفتی اشاره کرد. برخی افراد به اشتباه گمان می کنند که کابل ابزار دقیق با کابل های کنترل یکی هستند اما اینگونه نیست و این دو کابل از لحاظ میزان ولتاژ اسمی با هم تفاوت دارند، چرا که از کابل های ابزار دقیق برای سیگنال های فشار قوی استفاده می کنند اما کابل های فرمان برای سیگنال هایی با قدرت کم کاربرد دارند.

ساختار کابل فرمان

متریال به کار رفته برای ساخت کابل های فرمان ساده از هادی مس به همراه عایق pvc است. برای محافظت بیشتر از سیگنال های ارسالی از نوار های پلی استر و آلومینیومی استفاده می کنند. عایق نهایی محصول نیز از جنس پی وی سی می باشد. در مورد نحوه قرار گیری رشته ها در کابل باید گفت رشته های سیم به صورت لایه به لایه و هم مرکز تابیده می شوند. استفاده از کابل های تک رشته برای کابل کنترل مجاز نیست.

بیشترین استفاده از کابل های کنترل ( فرمان ) در ساختمان ها، آزمایشگاه ها، صنعت حمل و نقل ریلی است. مهمترین وظیفه این کابل ها همانطور که از نامشان پیداست کنترل کردن سیگنال های ارسالی به همراه اندازه گیری است. از کابل های کنترل برای جریان های 300 تا 500 ولت به راحتی می توان استفاده کرد. یکی از مهم ترین تفاوت های کابل کنترل و کابل های قدرت این است که از کابل های قدرت برای ارسال جریان الکتریسیته استفاده می شود اما کابل های کنترل برای کنترل سیگنال های ارسالی در بسیاری از پروژه ها هستند.

کاربرد کابل فرمان

برای کنترل و اندازه گیری تجهیزات و سایل مختلفی از قبیل: کنترل و اتصال در ماشین ها، خطوط مونتاژ، نوار نقاله، صنایع ابزار آلات ماشین ها، تجهیزات اتوماتیک برای تنش های مکانیکی متوسط، تابلوهای فرمان و… از سیم های کنترل افشان شیلد دار و بدون شیلد استفاده می کنند.

لیست-قیمت-کابل-فرمان
لیست-قیمت-کابل-کنترل

به دلیل عایق به کار رفته در این کابل ها که دارای خواص مقاومت بالای فیزیکی و مکانیکی، مقاومت در فشارهای بالا، ضد آب بودن است از این کابل در محیط های مختلف معابر عمومی، کارگاه های مختلف ساختمانی، تونل ها و کانال های زیرزمینی، پل های هوایی، استفاده در داخل رودخانه و … می توان استفاده کرد.

از کابل فرمان معمولا با تعداد رشته بالا و برای نصب در کارخانه ها و کارگاه های ساختمانی برای انتقال جریان و تبادل سیگنال های الکتریکی استفاده می شود. در برخی موارد ممکن است خرید کابل فرمان با توجه به محل نصب صورت گیرد که در ابن حالت نیازمند استفاده از شیلد و زره روی کابل هستیم. 

به صورت کلی استفاده از این کابل در فضای باز و مکان هایی که میدان مغناطیسی وجود دارد پیشنهاد نمی شود. یکی از مهم ترین کاربردهای کابل کنترل افشان جهت استفاده در تابلو های فرمان است. همچنین نوعی از این کابل به نام کابل فرمان کولری که در دسته خرید کابل کولر قرار دارد، در کولر های گازی استفاده می شود.

قیمت-کابل-کنترل

راه های برقراری ارتباط با پارساکابل

آدرس

تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

ایمیل

info@parsacable.com

انواع کابل فرمان

همانطور که گفتیم کابل های فرمان را معمولا به صورت چند رشته می سازند که هر کدام برای انتقال سیگنال خاصی به کار می روند. از همین رو نمونه های مختلفی از این کابل طراحی و تولید می شوند که می توان آنها را به این صورت دسته بندی کرد:

  • کابل فرمان افشان ساده (NYSLY) : برای ولتاژ اسمی 300 تا 500 ولت مناسب است و برای فضای داخلی ساختمان و تابلوهای فرمان مناسب است. این کابل از سایز 2 تا 61 رشته تولید می شود و انعطاف پذیری خوبی دارد. 
  • کابل کنترل شیلددار (NYSLCY): این کابل مقاومت بسیار خوبی در برابر تاثیرات منفی میدان های الکترومغناطیسی دارد و مانند کابل های افشان ساده در سایز بندی 2 تا 61 میلی متر تولید می شود. 
  • کابل کنترل تخت: قابل استفاده در در دو ولتاژ 300 تا 500 ولت و 450 تا 750 ولت در سطح مقطع های گوناگون. سایز بندی این کابل ها از 4 تا 24 رشته را شامل می شود و به دلیل اشغال فضای کمتر برای نصب در آسانسور، جرثقیل های سقفی و نوار نقاله مناسب است. 
  • کابل فرمان مفتول و نیمه افشان: این کابل برای استفاده در فضای داخلی ساختمان، فضای آزاد، زیرزمین ها و تمامی محیط های خشک یا مرطوبی که احتمال آسیب مکانیکی وجود ندارد مناسب است و می توان آن را به صورت زمینی نصب کرد. 
  • کابل کنترل زره دار (NYRY): قابل استفاده برای ولتاژ 0.6 تا 1 کیلوولت که در تعداد رشته های 5 تا 61 رشته با سطح مقطع 1.5 و 2.5 میلی متر مربع طراحی می شود. کابل های فرمان زره دار در برابر ضربات مکانیکی مقاومت بالایی داشته و آنها را در داخل و خارج ساختمان، زیر زمین، درون داکت یا سینی کابل به صورت دفنی و یا مستقیم می توان به کار برد. تعداد زیاد رشته های استفاده شده در ساختمان کابل کنترل زره دار باعث می شود که بتوان فرمان های کنترلی را به سهولت به تجهیزات مختلف فرستاد.
  • کابل فرمان نسوز و ضد آب و ضد روغن که در دسته کابل های کنترل سفارشی قرار می گیرند و بنابر خواسته مشتری امکانات مختلف را می توان به آنها اضافه کرد.  

لیست قیمت کابل کنترل

هنگام خرید کابل فرمان باید به این نکته دقت داشته باشید که در وهله اول وزن کابل معیار مناسبی برای تشخیص خوب یا بد بودن کابل نیست. در واقع هر کابلی که وزن زیادی داشته باشد الزاما از مواد و متریال با کیفیت ساخته نشده است. همچنین قیمت کابل را هم نمی توان به عنوان تنها شاخص خرید کابل در نظر گرفت. یعنی نمی توان گفت هر چه قیمت کابل فرمان خریداری شده بیشتر باشد یعنی کابل از نوع مرغوب تری بوده است.

تنها راه تشخیص کیفیت خرید از فروشگاه مطمئن و معتبر در زمینه خرید سیم و کابل است. با توجه به نکات گفته شده یکی از بهترین تولید کنندگان داخلی در زمینه سیم و کابل فرانسه، کارخانه خراسان ( افشار نژاد ) است. جهت اطلاع از قیمت دقیق و تخفیفات ارائه شده برای کابل های این کارخانه در فروشگاه پارسا کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان ما در تماس باشید. 

کابل کنترل خراسان
ردیف سایز قیمت (ریال)
1 1.5*7 جهت اطلاع از قیمت ها تماس بگیرید . 
2 2.5*7
3 1.5*10
4 2.5*10
کابل کنترل البرز
ردیفسایزقیمت (ریال)
10.75*7جهت اطلاع از قیمت ها تماس بگیرید . 
21*7
31.5*7
42.5*7
50.75*10
61*10
71.5*10
82.5*10
90.75*16
101*16
111.5*16
122.5*16

مزایای کابل کنترل فرمان

تمامی کابل های تولید شده در جهان همیشه دارای مزایای خاص خودشان هستند که در این بخش به معرفی تعدادی از آن پرداخته ایم. نیاز های روز افزون بشر ایجاب میکند تا تغییراتی را در محصولات جهت بهبود کیفیت انجام دهد. کارخانه های تولیدی نیز برای رقابت و پایداری در حوضه خود میبایست در تمامی جنبه ها رشد کنند.

کابل-کنترل-فرمان

مدیریت و کاهش اتلاف انرژی

با گذشت زمان و پیش رفت دستگاه های تولید کننده، شرکت ها توانستند کابل های فرمانی تولید کنند که توانایی کاهش انرژی تولیدشده به مقدار زیاد را فراهم میکند و از اتلاف آن جلوگیری به عمل می آید.

افزایش مقاومت کابل فرمان

طبیعتا هر روز که میگذرد، ما شاهد یک پیش رفت در عرصه تکنولوژی هستیم. یکی از این موارد افزایش یافتن مقاومت کابل های فرمان در برابر تمامی شرایط بد جوی و حتی ضربات سنگنین فیزیکی است!

نصب راحت مدار های جدید

در تولیدات جدیدتری از این محصول ما توانایی نصب مدار جدید و حتی افزایش ظرفیت خط بر روی پایه های کابل فرمان هستیم. چنین قابلیتی از  اهمیت والایی برخوردار است.

پایدار در برابر ولتاژ رعد و برق

به خاطر افزایش مقاومت در کابل کنترل توانایی این را دارد که بار های اضافه رعد و برق یا ولتاژ های آن را جذب نکند و میزان ولتاژموجود در جریان کابل فرمان، دچار افزایش یا کاهش نشود!

کابل کنترل افشان ساده (NYSLY)

کابل فرمان افشان ساده از دسته کابلهای کنترل و فرمان با ساختاری ساده و بدون روکش است. همچنین دارای رسانایی از جنس مس افشان می باشد. این کابل در سایز های متفاوتی تولید شده و به فروش می رسد. کاربرد آن در تابلوهای فرمان و فضاهای درونی ساختمان می باشد. اصولا کابلهای کنترل دارای انواع مختلفی هستند که  کابلهای افشان ساده از انواع آنها است. این نوع از کابل فرمان از لایه های محافظتی ویژه ای برخوردار نیست. از این کابل در جاهایی که به ولتاژ 300 تا 500 ولت نیاز است، استفاده می شود و سایز های 2 تا 61 رشته آن موجود است.

 

کابل کنترل افشان شیلد دار NYSLCY

 

همانطور که گفتیم از این کابل ها برای انتقال سیگنال استفاده می شود و باید نویز موجود در کابل ها حداقل میزان ممکن باشد، به همین دلیل برای موارد حساس کابل های افشان کنترل را با لایه ای از شیلدهای مخصوص می پوشانند تا مقاومت این کابل ها در برابر نویزها بالاتر رود. تعداد رشته های موجود در کابل کنترل بین 2 تا 61 رشته با حداکثر سطح مقطع 2.5 میلی متر است.

 طراحی این کابل ها به گونه ای است که برای شناسایی رشته های کابل هایی که حداکثر تا 5 رشته دارند از رنگ بندی متفاوت و برای تعداد رشته بالاتر از شماره گذاری استفاده می کنند. این کابل ها را می توان به صورت مستقیم به جریان برق وصل کرد. البته باید دقت کرد در صورت استفاده از کابل ها ی فرمان شیلد دار نباید آنها را به صورت مداوم خم کرد؛ چرا که ممکن است شیلد به کار رفته به مرور زمان از بین برود.

 

ویژگی های کابل کنترل افشان شیلد دار

 

در صورتی که از این کابل ها در مناطقی استفاده شود که نیاز به حرکت دائم کابل نباشد می توان آن را در سینی ها و کانال های مخصوص نصب کرد. استفاده از این کابل ها در محیط های داخلی ساختمان و دمای بین +5 تا +40 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود. هادی سیم های کنترل افشان شیلد دار معمولا از مس آنیل شده گروه 5 است و برای ساخت آن رعایت استانداردهای IEC 60228 جهانی و ISIRI 3084 ایران الزامی است. 

برای ساخت این کابل ها استفاده از تک رشته مجاز نیست و رشته های استفاده شده به صورت هم مرکز دور هم تابیده می شوند. ویژگی و استاندارد ساخت کابل های کنترل بدون شیلد هم مانند کابل شیلد دار دو رشته است با این تفاوت که از کابل های بدون شیلد در مناطقی که نیاز به خمش کابل هم داربم می توان استفاده کرد. ساختار کابل های کنترل nyslcy به ترتیب لایه ای از مس، عایق پی وی سی، مجددا لایه بافته شده ای از مس و در نهایت هم روکش نهایی کابل که معمولا از نوع pvc است. 

برای ساخت کابل های کنترل nyslcy از مس آنیل شده گروه 5 استفاده می شود. ساخت این کابل ها مطابق با استاندارد IEC 60228 و ISIRI 3084 بوده. باید بدانید عایق پی وی سی به کار رفته در عایق کابل NYSLCY در برابر روغن مقاوم نیست. 

 
کابل-کنترل

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت سیم و کابل از طریق راه های ارتباطی موجود با کارشناسان پارسا کابل در تماس باشید . 

شماره های تماس : 02133937175 – 0213311981802133116180 – 02133932821

آدرس : تهران ، لاله زار جنوبی، پاساژ بوشهری، همکف، پ ۳۸

پست الکترونیک : info@parsacable.ir

‫4.8/5 ‏‫(15 نظر)‬